Zamlı emekli maaşları ne zaman ödenecek? (2010)

SGK, emeklileri ters köşeye yatırdı ve bir hayal kırıklığı daha yaşanıyor. Emekli maaşlarına yapılan iyileştirme zammını alamayan emekliler oldukça şaşırmış ve üzülmüş durumdalar. Peki zamlı emekli maaşı ödemesi 2010 yılı için ilk hangi tarihte yapılacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekli aylıklarına seyyanen yansıtılamayan 60 TL’lik zammın yasal süreçten kaynaklandığını, Şubat ayında zamlı aylıklarla birlikte Ocak ayına ait tutarında ödeneceğini açıklandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumundan işve ve Bağ-Kur kapsamında gelir ve aylık alan emeklilerin 2010 yılı Ocak ödeme döneminde bin 298 TL’ye kadar aylık alanlara seyyanen 60 TL, bu tutarın üzerinde aylık alanlara da yüzde 4.62 oranında artış yapılmasının öngörüldüğü belirtti. Bu artışlara ilişkin yasal süreç devam ettiğinden emeklilerin aylıklarına Ocak ayında yüzde 4.62 oranında ilave yapılmış olduğu, yasal sürecin tamamlanması akabinde Şubat ayı ödeme döneminde öngörülen zamlı aylıkları ile Ocak ayına ait fark tutarların ödeneceği belirtildi.

Dün Türkiye Emekli Dernekleri Federasyonu (TEDEF) İşçi-Memur-Bağkur Emeklileri Derneği (İMBED) Genel Başkanı Hamdi Öz, ”Bankalara maaş almaya gidenler hayal kırıklığına uğramıştır. Maaşlara yüzde 4.6 zam uygulanmıştır” demişti.

Öz, yaptığı yazılı açıklamada, 2010 yılı emekli maaşlarına yapılacak zammın günler önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağının duyurulduğunu, emekli dul ve yetimlerin de büyük bir beklenti içine girdiğini kaydetti. Gündemdeki intibak yasası ile ilgili derneklerinin dava açtığını hatırlatan Öz, talepleri doğrultusunda Anayasa Mahkemesine yazı yazılması gündemdeyken Başbakan’ın 5 Ocakta zamları açıkladığını ve kafaların iyice karıştığını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı zamların hayal kırıklığı yarattığını savunan Öz, şunları kaydetti:

”18 Ocakta bankalara maaş almaya gidenler hayal kırıklığına uğramıştır. Maaşlara yüzde 4.6 zam uygulanmıştır. Bu ülkede Başbakan’ı müşkül duruma kimler düşürmüştür? 2010 Şubat ayında yüz binlerce emekli, dul ve yetimimizin maaşlarından aidat adı altında kesinti yapılacaktır. Bu kesinti yasa dışıdır. Kesinti yapılanlara ne bilgi verilir ne de yasa gereği alındı belgesi verilir. Konu mahkemededir. Bu yasa dışı kesintiye karar verenler, onay verenler, gelecekte zimmet suçuyla yargılanacaklar, yapılan kesintiler emekli, dul ve yetimlerimize iade edilecektir.”

4 thoughts on “Zamlı emekli maaşları ne zaman ödenecek? (2010)

  1. bu ulkede masiardan fazia bahis edersen ekmek yerine dayak yersin zaten sunun surasinda ne kadar omrumuz kaidiki ikki kurus icin buyukierimizi fazla yormuyalim derim ben

  2. Memurlar gebersinler kimin umurunda 3 kuruş zam verecekler insanı inletirler ne zaman ödenecek farklarrrrrrrrr büyüklerin tuzu kuru memur ölmuş yaşamış yaşamamış ne farkeder devlete senelerini versin şimdi 3 kuruş zam alacağım diye beklesin adalete bak oy isteyince iyisiniz zor gelirsiniz bu gidişle başa

  3. yazık diyorum 3 kuruş maaş alıyoruz onunda2 kuruşuna gözdiktiler benim gibi baska geliri olmayanlar dahada cok sürüneye devam ediyorlar yazık allah sonumuzu hayır eylesin.

Bir Cevap Yazın