Yılda 800 bin kişi işkur ile iş ve meslek sahibi oluyor!

Gerek meslek edindirme kursları, gerekse çeşitli bilinçlendirme projeleriyle iş arayanlar ve iş verenleri kurumsal bir çatı altında buluşturmayı başaran işkur, her yıl 800 bin kişiye iş buluyor… İşkur’a nasıl kayıt olunur sorusunun cevabını daha önce vermiştik. Sizde ziyaret ederek online bilgi alabilirsiniz..

Biçerli, Beceri Kazandırma ve İş Edindirme Seferberliği (BECERİ 10) çalışmalarını değerlendirmek amacıyla, Adana Sanayi Odası’nda (ADASO) gerçekleştirilen toplantının açılışındaki konuşmasında, UMEM projesinin önemine dikkati çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan ”BECERİ 10” projesinin, aralarında Adana ve Mersin’in de bulunduğu 19 pilot ilde yürütüldüğünü ifade eden Biçerli, temel amacın işgücü ihtiyacının karşılanması ve işsizlerin daha nitelikli eğitim alabilmelerini sağlamak olduğunu kaydetti.

Biçerli, Türkiye’de her yıl 800 bin kişinin işgücüne katıldığını belirterek, ”Bu da yeni istihdam alanlarının açılması zorunluluğunu ortaya çıkarıyor. Ancak, bilenen bir gerçek var ki, işsizlik önemli bir sorun iken aynı zamanda firmalar da nitelikli eleman bulma sıkıntısı çekiyor” dedi.

UMEM projesi kapsamında 19 ilde işgücü ihtiyaç analizi yapacaklarını bildiren Biçerli, böylece işsizlere firmaların ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim verilmesi ve mesleki bilgi ve beceri kazandırılmasının sağlanacağını vurguladı. Biçerli, şunları söyledi:

”İŞKUR’un verdiği mesleki eğitim faaliyetlerinin firmaların ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi, etkinliğinin artırılması, meslek liselerinin altyapılarının yenilenmesi ve eğiticilerin gelişen teknolojiye uyumunun artırılması, il istihdam ve mesleki eğitim kurullarının daha işlevsel hale getirilmesi, odalar ve işverenlerin mesleki eğitim sisteminin yönetimine katılımının artırılması da projenin diğer amaçları arasında yer alıyor.”

Biçerli, kamu ve özel sektör temsilcilerinin el ele vermesiyle başarıya ulaşacağına inandığı bu projeyle, işverenlerin ‘ara eleman bulamıyoruz’ şikayetlerinin de ortadan kalkacağını, işsizlik oranlarının asgari seviyeye düşeceğini kaydetti.

İşsizlikle mücadele ve istihdam alanlarının artırılması çalışmasının sürekli kılınması gerektiğini ifade eden Biçerli, ”Bu işi, tıpkı bayır yukarı bisiklet sürer gibi yapmalıyız. Bisikletin pedalını sürekli çevirmediğimiz anda aşağı doğru gidecektir. Biz bunun bilinciyle çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Adana Valisi İlhan Atış da artık ”ne iş olursa yaparım” devrinin bittiğini söyleyerek, ”Kişi, ‘ben bu işi yaparım’ diyecek. Son derece başarılı bulduğum bu projeyi yürekten destekliyor, gerekirse hamallığını da yapacağımızı bildiriyoruz. Yeter ki bu ülkede işsiz insanlarımız olmasın. Çocuklarımız, anne ve babalarını daha çok kahraman görecekler, onlara güvenle bakacaklar” diye konuştu.

Personel Alımı Haberlerine E-posta Abonesi Ol

E-posta adresinizi kutuya yazınız:

– Açılacak pencerede yer alan onay kodunu giriniz.
– E-posta adresinize gönderilen onay linkine tıklayınız.

2 thoughts on “Yılda 800 bin kişi işkur ile iş ve meslek sahibi oluyor!

  1. cumhuriyet üniv. süt ve ürünleri bölümü mezunuyum ingilizce bilgisayar kurslarından belgelerim var çalışmak istiyorum diksiyonum düzgün 23 yasındayım iyi günler

  2. iş kura kayıt olmak istiyorum e sınıfı ehliyetim var antalyada şoförlük yaptım iş arıyorum yardımcı olmanızı istiyorum saygılarımla 05396754656 cep

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir