Yeni kazanç kapısı vergi ihbarı!

muhbir-vergiSizlere yeni bir kazanç kapısını tanıtacağız. Yıllardır devletten vergi kaçıran ve oldukça büyük paraların döndüğü vergi yolsuzluklarına dur demek için yapılan bu girişim birçok kişiye normal bir işten kazanacağının 3-4 katı kadar kazanç sağlıyor. Vergi kaçıranları üzen, muhbirlik yapanları memnun eden bu uygulamayı biraz açalım.

Muhbirlik yapanlar 8 bin TL’ye yakın para kazanıyorlar. Her bir muhbirin cebine ortalama 8 bin 800 lira girdi. 2007 yılında ise ihbarda bulunan 87 kişiye toplam 613 bin lira (kişi başı 7 bin 045 TL) ödenmişti.

Zaman gazetesinin haberine göre, Gelir İdaresi Başkanlığı, kendisine gelen her ihbarı ayrıntılı şekilde inceliyor. Denetimlerde ihbar doğru çıkarsa muhbire, tespit edilen vergi kaçağının ve kesilecek cezaların yüzde 10’u kadar ikramiye veriliyor.

İkramiyenin üçte biri verginin kesin olarak tahakkukunda, üçte ikisi ise verginin tahsilinden hemen sonra ödeniyor. Maliye’ye 2008 yılında vergi kaçağına ilişkin toplam 4 bin 763 ihbar dilekçesi geldi. Bu rakam, 2007 yılında 3 bin 636 olmuştu. İlgi gören ödüllü ihbarcılık sisteminin kamuoyunun yakından tanıdığı pek çok ünlü ismi de birbirine düşürdüğü belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre vergi dairelerinin kapısını çalan ihbarcılar arasında Türkiye’nin önde gelen sanatçıları da yer alıyor. Bakanlık yetkilileri, magazin dünyasının gündeminden düşmeyen sanatçıların birbirlerini vergi kaçırdıkları yönünde şikâyet ettiğini vurguluyor. İhbar ikramiyesi için birbiri hakkında vergi kaçırdığı iddiasında bulunanlar arasında baba-oğlun bile bulunduğu belirtiliyor. Maliye, vergi ihbarlarını teşvik etmek için verilen ödül miktarını da tespit edilen kaçak tutarının yüzde 10’undan 15’ine çıkarmayı planlıyor. Etkin denetimin yanı sıra kanunun eski olmasından kaynaklanan bir sorun olduğunu belirten Maliye kaynakları, “78 yıllık bir kanunla vergi ihbarcılarına ödenen para herhangi bir şekilde artmıyor. Bu da ödülü cazip olmaktan çıkarıyor.” dedi.

Belgelerim

22 thoughts on “Yeni kazanç kapısı vergi ihbarı!

  1. Haluk kara kardes sen yaziyosun ciziyosun ama sende bu arkadslarla fatura isi yapiyodun calisiyodum falan birak bu isleri ayrica birbirimizide taniyoruz biliyosun gercekci olalim

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir