Yeni binalarda atık yağ depoları olacak

Atık yağların geri kazanılması için yeni bir çalışma başlatıldı. Yeni yapılanacak binalarda artık atık yağ deposu bulunacak.. Türkiye’de yaklaşık kişi başına ortalama 20 kg yağ tüketiliyor. Yıllık yaklaşık 1,5 milyon ton yağ gıda amaçlı piyasaya sürülüyor. 2011 yılında Türkiye’de kayıt altına alınan kullanılmış kızartmalık yağ miktarı 10 bin ton civarında. Bu yağlardan işletmelerde kullanılanların toplanmasında zorluk yaşanmazken, hanelerde oluşan yağların toplanmasında ise çok büyük zorluklar yaşanıyor.

 

YENİ BİNALARDA ATIK YAĞ DEPOLARI OLACAK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hanelerde oluşan kızartmalık yağların geri dönüşümünü sağlamak için harekete geçti. Kentsel dönüşümle birlikte kurulacak yeni binalarda özel sistemle atık yağlar depolarda birikecek. Binalara yerleştirilecek tahliye sistemiyle hane sakinleri kullanmış oldukları yağı depoda biriktirecek.

 

KULLANILMIŞ YAĞLAR EKONOMİYE GERİ KAZANDIRILACAK
Bu şekilde kullanılmış yağlar ekonomiye geri kazandırılacak. Çevresel tahribatlar ve yüksek maliyetlerinde önüne geçilecek.

 

PİLOT İL TOKAT
Bakanlık bu kapsamda pilot il olarak Tokat’ta çalışmalarına başladı.

Konuyla ilgili Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş , projenin ülke geneline yaygınlaştırılmasının amaçlandığını, böylece elde edilecek ekonomik fayda ile sürdürülebilir bir çevre yönetiminin sağlanacağını söyledi.

 

“ÖRNEK BİNALAR, ÖRNEK ŞEHİRLER KURACAĞIZ”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar , kentsel dönüşümün birçok yeniliği de beraberinde getireceğini söyledi. Bakan Bayraktar “Kentsel dönüşüm ile birlikte biz örnek binalar, örnek şehirler kuracağız. Alt yapısından modern görünümüne varıncaya kadar her şeyi ile dört dörtlük şehirler olacak” dedi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir