Yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?

yakitAraçlarda son dönemlerde herkes daha az yakıt kullanıp daha çok uzun yol gitmek istiyor. Hem üreticiler bunu sağlarken hemde bilinçli kullanıcılar daha az yakıt harcayarak daha uzun yol gidebiliyorlar. Daha az yakıtla uzun yol gidebilmek için aracımızın devrini 2500-3000 devir tutmakta yarar var. Hem çok düşük devirler hemde çok yüksek devirler aracın daha fazla yakıt yakacağı gibi egsozdan çıkacak zararlı emisyonların çevreye zarar vereceğinide unutmamak gerekir.

1. ve 2. vitesler çok düşük ve yüksek devirli viteslerdir özellikle bu viteslerden 1. vites kalkış anında kullanılır.

Yoğun trafikte yakıt tasarrufu için araç nasıl kullanılmalıdır?

Yakıt tasarrufu sağlamak için öncelikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde yola çıkmamak temel prensiptir. Gideceğimiz istikamekete yan yollar varsa boş olduğunu biliyorsak o yolları kullanmak benzin tasarrufu için idealdir. Erken saatlerde yola çıkmak benzin tasarrufunun birinci maddesi olarak görülebilir.

Benzin tasarrufu trafiğin yoğun olduğu saatlerde daha fazla olduğu göze alınarak sık sık dur kalk yapılmaması sık sık şerit değiştirmemek en önemli etkenlerden biridir. Araç çok fazla dur kalk yaparken devir değişikliğinden dolayı yakıt harcamasını arttıracaktır.  Özellikle gaza ve freni sık kullanmak benzini daha fazla harcar. Yokuş aşağı inerken aracı boşa almak yeni nesil arabalarda daha fazla benzin harcamanıza yol açacaktır. Aracınız vitesteyken yokuş aşağı inerken gaz pedalından ayağınızı çekmeniz aracınızın sizin yerinize yakıt tasarrufu yapması için yeterlidir. Boşa alarak yokuş aşağı inerken yakıt harcaması daha fazla gerçekleşir.

Ekonomy.net özel yazısıdır. Kaynak göstermeden kullanımı yasaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir