Türkiye’nin ekonomik durumu (2011)

Odatv yazarlarından Tufan Alarga’nın Türkiye’nin ekonomik durumunu ortaya seren bir haber.. İşte gerçek ekonomik durumumuz.Türkiye’de Başbakan’dan korkan ekonomi yazarları gerçekleri yazmazken, piyasa uzmanları raporlarında Türkiye’nin ekonomisinin içler acısı durumunu yazmaktan çekinmiyorlar.

EFG Istanbul Securities, Türkiye’de işlem yapan Yunan sermayeli bir menkul değerler şirketi. Bu şirketin büyük yabancı müşterilerine hitaben 27 Ocak’ta yayınlanan piyasalar raporunda şöyle deniliyor:

Türkiye – “Jack Çevik Ol, Jack Çabuk Ol” — Bir gözünüzü Lira’dan ayırmayın. Yapması gerekeni henüz yapmadı. Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesinden sonra piyasada reel para çıkışları oldu. Gösterge bonolarda faizler 23 baz puan arttı. Bugünkü Wall Street Journal’ın Avrupa baskısının 8. sayfasına bakın ne yazıyor: “Tüm gezegende bir gerçek, yiyecek, enerji ve diğer emtiaların fiyatlarının artması fakir halkın elindeki nakitin düşmesine neden olduğudur…” Peki öyleyse, Türkiye’de fakir insanlar mı yok veya biz bu gezegenden değil miyiz? İşin doğrusu, enflasyon iyi olmaya devam ediyor. Çekirdek enflasyon hareketleniyor. Fakat, fiyat baskısının en ufak bir esintisi yatırımcıların tepelere tırmanmasına yol açabilir.

Öyleyse, hikayenin anlamı? Gerilla yatırım taktikleri; “Jack Çevik Ol, Jack Çabuk Ol…”

“TURKEY – “Jack Be Nimble, Jack Be Quick” — Keep an eye on the Lira. Hasn’t been up to its usual self. Some talk of real money outflow after the CBT’s rate cut. Bond yield on the benchmark moved up 23bp. Check out page 8 in today’s WSJ (Europe): “Rising prices of food, energy and other commodities are reducing the disposable incomes of poor people across the planet…” So, either Turkey doesn’t have poor people or we aren’t from this planet. True, inflation remains benign. Core is behaving. But any whiff of price pressure could send folks scrambling for the hills. So moral of the story? Guerrilla investing tactics; “Jack be nimble, Jack be quick…”

“Jack be nimble, Jack be quick” veya Türkçe çevirisiyle “Jack Çevik Ol, Jack Çabuk Ol” bir çocuk şarkısı. Şarkının devamında “Take the money, get out quick” yani “Parayı al, çabuk kaç oradan” deniyor. Bu rapordan sonra bugün piyasalarda yatırımcıların yoğun olarak bir Türk Lirası satışı yaptığını ve yabancı paralara geçtiğini görüyoruz. 27 Ocak’ı 1,5763′ten kapatan 1 doların bugünü 1,6125′ten kapattığını görüyoruz. Bir günlük artış %2,3. Yıllık mevduat faizlerinin %7′lerde olduğunu düşünürsek, dövizdeki bir günlük bu artış çok dramatik.

Wall Street Journal’daki “Tüm gezegende bir gerçek, yiyecek, enerji ve diğer emtiaların fiyatlarının artması fakir halkın elindeki nakitin düşmesine neden olduğudur…” ifadeye atıfta bulunulan rapor, aslında Türkiye’deki bu ekonomik gerçeklerin sanki Türkiye, başka bir gezegende bir ülkeymiş gibi gözardı edildiğini söylüyor ve müşterilerine, artık enflasyondaki küçük artışların dahi, piyasalarda tozu dumana katacağını söyleyerek Türk Lirası’ndan çıkmanın vakti olduğunu söylüyor.

Türkiye, göz göre bir ekonomik krize mi giriyor? Yoksa, şimdiye kadar devam eden Lale Devri bitti de, Fetret Devrine mi giriyoruz.

Bu bir gerçek ki, ekonomideki bu durum, Türkiye’deki gazeteler de halkın göreceği büyüklükte yayınlandığında, halkın gerçek oy dağılımını görmek için sabırsızlanıyorum.

One thought on “Türkiye’nin ekonomik durumu (2011)

  1. Low chpli dünyada kriz var senin bundan haberin varmi?Avrupa ülkelerinin cogu cöktü resesyonda da yavas yavas iflaz ediyorlar türkiyeyi senelerce chp yönetti sonuc nedir bi bak sana ben söyliyeyim senin gibi zihinsel engelliler yüzünden yurdisinda 7,5 milliyon türk göc etti ben bir partide Hz Muhammede hakaret edenleri desteklemem.Seningibi firsatcilar türkiyenin batmazini dört gözlen bekliyor yaw su senin cebindeki paraya bir bak bide 7 sene önceki resalete bir bak birsey fark ediyonmu? u resil sifirlar yok sadece bundan akp ye destegim full sen su yabanci unu dedi su yabanci bunu dedi ayaklarini bi birak gözünü ac artik cevrene bak git köyleri dolas milletlen konus türkiye beyoglundan ibaret degil yaw bu millet din den niye bukadar korkuyorlar? dindar birini görünce tüvleri dikendiken oluyor herkez kendi hayatini sundan 12 yil önce benim akrabalarim günlüg bir ekmegin parazini bile bulamiyorlardi suan aylenin 5 ogluda isde saglam da para kasaniyorlar haaa hadi saglicakla kal

Bir Cevap Yazın