Turkcell mağdurları paralarını geri alıyor!

26turkcell25BTİK’ten eski turkcell mağduru müşterilere sevindirici bir haber geldi. Zamanlama hatasından dolayı birçok kişiden fazla ve haksız tahsilat yapan operatör 2 Ay içinde mağdur müşterilerinin parasını ödeyecek. Turkcell’in Bizbize Kamu Her Yöne tarifesinde, aboneye taahhüt ettiği sürenin içerisinde, aleyhte değişikliğe gitmesi başını yaktı. BTİK, Turkcell’in aboneden fazla tahsil ettiği paranın iadesine karar verdi. Abonelerin önünü açtı.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Turkcell’in ”Bizbize Kamu Her Yöne 1200” tarifesinde yaptığı değişiklikle ilgili aldığı kararda, tarifenin eski hükümleri ile uygulanmasını, değişiklik nedeniyle fazladan alınan bedellerin 2 ay içinde tüketiciye iadesine hükmedildiğini bildirdi.

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Turkcell’in, kamu personeline yönelik olarak düzenlediği ”Bizbize Kamu Her Yöne 1200” tarifesi ile abone topladığını ve daha sonra tarife hükümlerinde tek taraflı değişikliğe giderek birçok tüketicinin mağdur olmasına yol açtığını ileri sürdü.

Başlangıçta 35 lira karşılığında her yöne bin 200 dakika görüşme hakkı verilirken, Ekim ayında tek taraflı ve tüketici aleyhine yapılan değişiklikle şebeke içi, sabit ve diğer operatörler yönüne aramaların 500’er dakika ile sınırlandırıldığını ifade eden Kaya, aylık ücretin ise 45 liraya çıkarıldığını ifade etti.

Toplam görüşme süresinin bin 500 dakikaya çıkarılmasının müjde olarak verilmesine karşılık, 500’er dakika sınırlaması nedeniyle birçok tüketicinin yüksek faturalar ödemek zorunda bırakıldığını belirten Kaya, şunları kaydetti:
”Tüketiciler Birliği, yapılan değişikliğin tüketici aleyhine oluşu nedeniyle gündem oluşturmuş, olayı yargıya taşımıştır. Oluşan yoğun tepkiler sonucu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTİK) tarife değişikliğini incelemeye almış ve bir karara varmıştır. BTİK’in aldığı kararda, tarifede keyfi değişikliklerin ahde vefa ve sözleşmeye bağlılık ilkelerine aykırı olduğu belirtilerek, tarifenin eski hükümleri ile uygulanmasını, değişiklik nedeniyle fazladan alınan bedellerin 2 ay içinde tüketiciye iadesine hükmedilmiştir. BTİK aldığı karar ile tüketicinin mağduriyetini engellemiş, GSM sektöründe tarife oyunlarının önünü kesmiş oldu.

Tüketiciler olarak GSM sektörünün başıboş olmadığını görmemiz nedeni ile güvenimiz artmıştır. Tüketiciler Ekim ayından itibaren düzenlenen faturalarını inceleyip, bedel iadelerini takip etmelidir. Ancak tarife hükümleri ile oynamak sadece Turkcell uygulaması olmayıp, AVEA’nın ‘Her Yöne Sınırsız 55 lira” tarifesindeki benzer uygulamaları nedeniyle BTİK’den benzer yaptırım beklenmektedir.”

16 thoughts on “Turkcell mağdurları paralarını geri alıyor!

 1. 17.07.2013 tarihininde rıhtım şubenizden türkcell kampanyasıyla taplet bilgisayar aldım kutudan açıldığında normalde şarzı olması gerekli iken. boş idi satış personeliniz 10 dakka şarz etdip cihazı tanıttı o esnada şarzyeterli olmamıştı 12 saat şarz etmemi söylendi o gün evde 12 saat şarz etmeme rağmencihaz şarz etmedi 18 .07 2013 sabahı şubenize durumu bildirdim servise gitmesi gerekli denildi o gün kızımın doğum günü için aldığım bilgisayarın kusurlu ve arızalı olması beni ve ailemi mane olarak üzdü ben bu cihazı kabul etmiyeceğimi söyledim ilk alınan ürün kusurlu olup servise gider ise ürünün kalite ölçüsünü belli eder kuullanmadığım ürünün tahutnamesinin iptalinii ilk faturam gelmeden iptalini istiyorun ayrıyeten tüketici hakları hakem heyetine bu durumu dilek çe ile bildirkim
  sonuç olarak firmanızdan aldığım ve kullanmadığım cizazı istemiyorum kızımın maneviyetini üzmemek için farklı bir taplet aldım firmanızın KURUMSALIĞINA İNANARAK BU SORUNU ÇÖZECEĞİNİZDEN EMİNİM

 2. Defalarca konuşmama döküman istememe ve bu konuşmalarda sinir harbi yaşamama rahmen mağduruz mağdur olarak kalacağız hangi avukatla konuşsam bir sonuç alamadım bilgi teknolojilerine mail attım ve ramazan bayramından bu yana kavga halindeyim bu firma ile 1900 lira peşin ödememe karşılık bana halen ödeme yaptıkdan sonra tekrar fatura çıkar deyip ödeme emri gönderiliyor bunun bilgisi hiç bir konuşmalarımda verilmedi eğer bana bunun bilgisi verilmiş olsaydı kendimi ona göre hazırlar hattı tekrar açtırmazdım üstelik bu hattı 30 liralık sabit faturalı tarife üzerinden açtırdım akibinde hat açıldı ve kullanmaya başlayalı 15 gün bile olmadan tekrar borcundan dolayı kapatıldı neymiş o ödediğim 1900 liranın faizini ödemem gerikiyormuş oda 315,70 kuruş ben borcum yok diye hat açtırıyorum hat tekrar kapanıyor o 30 liralık hattı bir ay kullanmamama rağmen onun faturasıda 168,90 kuruş geliyor ve bundan sonrası komik kapanmış hattın arkasından 32,10 kuruş bir daha fatura kesiliyor ve ben bunları telefonla kendilerinde konuştuğumda öğreniyorum fatura istemedim mail yollayın talimatı vermiştim ne mail ne hiç bir bildirim almadım defalarca kiminle ne konuşmuşum göreyim neyin faturası neden bu kadar kabarık diye döküman istediysemde yollandı deyip geçiştirdiler benim bildiğim ödeme yaptığın ne olursa olsun o güne kadar faizi hesaplanır ve kapatırsın borcunu arkasından tekrar fatura çıkacak diye faiz alınacak diye bir şey ile ilk defa karşılaşıyorum vatandaşını kandırmayı kendilerine vazife edinmiş bir kurum malesef etrafımda ki herkez bu olaydan sonra operatörlerini değiştirdiler ufak bir ayrıntı daha avukata verilen ödemeler de korkup ödeme yapıldığında borç tamamen kapanıyor yani bir daha fatura çıkacak denilmiyor da avukata verilmeden yapılan ödemelerde neden tekrar fatura çıkıyor bunu anlamış değilim bilen varsa lütfen açıklasın sygılar…

 3. turkcell in dolandırıcılığına biz defalarca uğradık hala daha uğramaktayız kampanyalı hatlara giriyoruz daha sım kartı zarfından cıkarmadan güncell tutar 500 tl ila 1000 tl arası oluyor hattı daha kullanmadan ara ödeme istiyorlar gerek vınn olsun gerek faturalı hat olsun yarım saat içinde kapatıyorlar hatta ve hatta kontörlü hazır kart hatlarımızı bile faturalı hatta borcunuz var karalistesiniz diye kapatıyorlar biz bu düzeni anlayamadık müşteri hizmetlerinin aradığımızda her karşımıza çıkan bir başka birime aktarıyor hiç bir netice alamıyoruz turkcell 1 gün bile kullanamadığımız hatları borç tahsiline icra yoluna gidiyorlar biz bi çözüm getiremedik anlayan bilen varsa açıklasın

 4. 3 aylık tahüt edilen edilen wına 3 aydan sonra devam etmeyip kapatırsan 12 ayın vergisini alıyorlar . Bunlar yok mu bunlar …. 68,30 tl paramı aldılar…
  ve arkasından kolsentr dedilerrrrrr.:)))
  BUNUN İÇİN NE YAPABİLİRİM

 5. son faturam 392 tl geldi…her yöne 300 dk tarifesindeydim ve 40 tl sabit ücret gelecekti..ama 600 dk fazla konuştuğum için üstüne 360 tl gibi uçuk bir fark eklemişler..mantığım ücretlendirmeyi almadı..turksel kullanan tüm yakınlarım tedirgin oldular ve turkcell kullanıbı konusunda tereddüte girdiler..ben hattımın iptali ile ilgili talimatı verdim..ama mağdur edildiğimi düşünüyorum ve paket tarifelerinde gösterilmeyen bu yüzünün üzücü olduğunu belirtmek istiyorum…lütfen hatanın düzeltilmesini istiyorum..her şey msj olarak bilidiriliyorda sürenin aşıldığı-doldurulduğu neden söylenmiyor..lütfen bu konuda tarife ile süre aşımı arasındaki zaman ücretlendirme oranlarında mantıklı bir rakamın alınmasını ve mail olarak cevabın gönderilmesini istiyorum..

 6. Selamlar.
  Yaklasık 10 yıla yakın süredir türkcell kullanıcıyım.
  Telefonumu hatlı olarak kullanmak ve sabit bir fatura ödemek için 39 tl lik faturalı bir servise geçtim.
  Kotamı aştığım zamanlarda fatura ücretim 60 ila 70 arası geliyordu.Haziran ayına ait faturamı öğrenip ödeme yapmak istedim karşıma 289,20 tl lik bir fatura çıktı neden dolayı olabilir dediğimde kampanyanız bitmiş beyfendi bu yüzden fatura ücretiniz fazla gelmiş cevabını aldım.
  Bu faturayı ödedim fakat Türkcell yeterli bilgiyi bana iletmedi.
  Hattımı tekrar kontürlü hatta çevirdim bu ayki 969262063 nolu faturam ise 68,70 tl gelmiş bu ücret 1 haftalık ücret Fark etmeyip hattımı kontürlü hatta çevirmeseydim gelicek faturayı düşünemiyorum.
  Sayın Türkcell yetkilileri ben sizin kadar güçlü bir firma değilim yüksek olmayan gelirle çalışan bir vatandaşım tarafınıza mağduriyetimi iletir gerekli duyarlılığa sizleri davet ederim.
  Faturalı hattımın tarifesi kadar ücret ile varsa aşılan konuşma bedelinin hesaplanarak fazla verdiğim paranın tarafıma iadesini istemekteyim.
  Tarifemin 6ay sonra dolarak ücretlendirmemin değiştirileceği konusunda bilgim yoktu Türkcell kullanıcısı olarak konuyu tarafınıza iletir gereğinin yapılmasını rica ederim. Baki boz

 7. TURKCELL 3G VINN aldım.Bulunduğumuz alanda 3G altyapı hizmeti olmadığından VINN ı kullanmadım!Kullanamadığım hizmete karşılık HER AY yüklüce fatura ödedim.Israrla TÜRKCELLE görüşmemiz sonucu 7 ay sonra 3G VINNı geri iade edebildim..İade ettikten sonra faturalar gelmeye devam ediyor.!İLGİLİ KURUMLAR DEVLETİN YETKİLİ KURUMLARI VATANDAŞI TAVUK GİBİ YOLAN TURKCELL SOYGUNCU FİRMAYI DENETLEMEZLER Mİ?VATANDAŞI SOYMALARINA NEDEN GÖZ YUMARLAR?KARŞILIKLI HESAPLARIMI VAR?AHH!!Bu ülkede vatandaş olmak ne zor!Ne yapsAK isyan mı etsek?

 8. TURKCELL 3G Vınn Modem;
  Yaşlaşık bundan 2 ay önce TURKCELL İletişim Merkezine Vınn Modem almaya Babam ile gittik, babamın okuma ve yazması olmadığından dolayı bize bi açıklama yapmadıgından kağıt belgeleri imzalattılar. Vınn modemi kullandıgımız ilk ay 60 tl ücret ödedik, İletişim merkezinde de sölediler ilk ay baglanma ücreti gelicektir sonraki aylar 40 tl 40 tl faturanıza yansır dediler ve suan kullandıgım Vınn modemin kalan mb’tını sürekli kontrol ediyorum ve kullanılabilir mb oldugunu bildiriyorlardı ve bu ay bana 114,00 TL Fatura geldi. Direk müşteri hizmetlerini aradım ve sordum neden faturam kabarık die bana eksik bilgi vererek kotanızın dolu oldugundan gelebilecegini söylediler ve ben sürekli kalan mb mi takip ettiğimi izah ettiğimi söleyerek bana 4 gb den sonra 2,5 gb fazla kullandınız die bilgi verdiler. Ben sordum neden güncel bilgi vermiyorsunuz dedim müşteri hizmetlerinden aldıgım yanıt “güncel bilgi almak ücrete tabi tutulur” dedi. TTNeT kota dolumunda 1 gb 9,22 TL para alırken TURKCELL de ise 1 gb dolumuna 35 küsurat para alınıor ve TURKCELL insanların beynine girerek milleti dolandırdıgını düşünüyorum, sizin yetkiniz ile yardımınıza ihtiyacım oldugundan dolayı bu yazıyı gerekli mercilere iletilmesini istiyorum

 9. Ben de 1500 dk. ya yöndendirildim Turkcell i aradım ve 1200 dk. ya dönmek istediğimi söyledim bunun mümkün olmayacağını söylediler.Bize haksızlık değil mi bu şimdi ?

 10. çok yerinde bir karar olmuş.ama burada benim bir sorum olacak.bu tarifede oynama sonucu bazı biz bize kamu 1200 dakika tarifesinden 1500 dakika her yöne 45 tl tarifesine geçenler oldu.bunlar tekrar eski tarifelerine isteseler dönebilecekler mi?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir