Türk Gemilerini artık silahlı özel güvenlikler koruyacak

Türk Gemilerini artık silahlı özel güvenlikler koruyacakUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme (UDH) Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü, uluslararası sularda deniz haydutlarının saldırılarına karşı Türk bayraklı gemilerde silahlı özel güvenlik bulundurulması için mevzuat çalışması başlattı.

UDH Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, yaptığı açıklamada, bazı bölgelerdeki sosyal ve ekonomik şartlar ve güvenlik eksiklikleri nedeniyle uluslararası sularda deniz haydutlarının türediğini ve denizciliğin en büyük sorunlarından biri haline geldiğini anlattı.
GEMİLERE YÖNELİK SALDIRILAR SON YILLARDA SIKLAŞTI

Gemilere yönelik saldırıların, Somali, Yemen’in güneyi, Aden Körfezi’nde son yıllarda çok sık görüldüğünü anımsatan Aka, bu bölgelerde, Türkiye’nin de savaş gemisi göndererek destek verdiği Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü gemilerinin görev yaptığını hatırlattı.

Denizci devletlerin, deniz haydutluğuyla mücadelede bununla yetinmediklerini, mevzuatlarını bu mücadeleyi mümkün kılacak şekilde yeniden düzenlediklerini vurgulayan Aka, Uluslararası Denizcilik Teşkilatında da tartışılan bu konuları Türkiye’nin yakından izlediğini dile getirdi.
SİLAHLI GÜVENLİK DE GEMİ ADAMI SAYILACAK MI

Deniz Ticareti Genel Müdürlüğünün, deniz haydutluğuyla mücadelede deniz şirketlerinin ve denizcilerin alacakları tedbirlerle ilgili yol gösterici çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Aka, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gelişmiş denizci ülkeler veya bizim gibi büyük deniz ticaret filosuna sahip ülkelerin ne yapacağına bakıyoruz. Onlara paralel bir uygulamayı biz de yürüteceğiz. Hazırlıklarımız devam ediyor. Şu andaki mevzuata göre gemilerde silahlı birini bulundurmak mümkün değil ama deniz haydutluğuyla mücadele farklı boyutlara gittiği için biz de gemilerimizde silahlı gücün nasıl bulundurulacağı, onların gemi adamı sayılıp sayılmayacağı, hangi bölgelerde, hangi şartlarda gemilerde bulunabileceklerini iç hukukumuzu da göz önünde bulundurduğumuz çalışmalar yapıyoruz.”
FARKLI BANDIRALI GEMİLER BU TÜR OLAYLARI YAŞIYOR

Son bir yılda Türk gemilerine yönelik hiç saldırıda bulunulmadığını ancak farklı bandıralı gemilerin bu tür olayları hala yaşadığını anlatan Aka, Türkiye’deki çalışmanın, UDH, İçişleri, Dışişleri, Milli Savunma, Gümrük ve Ticaret bakanlıkları, Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri komutanlıkları ile ilgili diğer kuruluşların katılımıyla yürütüldüğünü bildirdi.
DENİZ HAYDUTLUĞU DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Dünya deniz ticaretinin önünde ciddi bir engel teşkil eden, alınan ek güvenlik tedbirleri ve artan riskler nedeniyle sigorta primleriyle birlikte maliyetleri artıran deniz haydutluğu, tüm dünyayı olduğu gibi Türk denizcilik sektörünü de olumsuz etkiliyor. Türkiye’de, Deniz Haydutluğu Bilgi Sistemi’nde 2010 yılında 350 gemi, 2011 yılında 409, 2012 Eylül ayı itibarıyla da 366 gemi bildirimli geçiş gerçekleştirdi.

One thought on “Türk Gemilerini artık silahlı özel güvenlikler koruyacak

  1. Bu alimi nasil yapacaklar hangi şirket bu is icin kacyillik guvenlik memuru lazim bugun eline guvenlik kimligi almis birini siyasal kaynaklar ile is basimi yaptirirlar mi dayimiz mu olmasi gerekiyor devlet projesinde calismak icin yoksa is kura bakıp is tecrube si degerlendirmesi olurmu kkimi cok calismis ama hayatinda hic birseye müdahale etmemis benim gorusum zirhli banka araclarinda gorev yapan ve kamuya acik alanda hizmet veren gözü keskin kişilerden alinmalu

Bir Cevap Yazın