Sözleşmeli Er sistemi nedir?

Maaşlı asker olmak için sözleşmeli er sistemi çalışmaları hızla devam ediyor… Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er modeli üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Tek tip, bedelli askerlik derken Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan çalışmaya ilişkin sürpriz bir açıklama geldi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er modeli üzerinde çalıştıklarını söyledi. Plan Bütçe Komisyonu’nda konuşan Gönül, modele ilişkin çalışmayı kısa sürede Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını ifade etti.

Yeni modelde örneğin 15 aylık uzun dönem askerliğini yapan biri, süre bitiminden sonra askerliğine bir süre daha devam edebilecek. Bu süre için sözleşme yapacak ve kendisine ödeme yapılacak. Sürenin ne kadar olacağı henüz netleşmiş değil.

YARI PROFESYONELLİĞE GEÇİŞİN İLK ADIMI OLACAK

Modelin şu an ki uzman çavuş ve onbaşı sistemine benzer bir uygulama olması bekleniyor. Bu sistemin yarı profesyonel askerliğe geçişin ilk adımı olabileceği belirtiliyor. Sistemin oturması durumunda zorunlu asker ihtiyacı azalacağı için profesyonel askerliğe geçiş de sağlanabilecek.

Profesyonel askerliğe geçişi sağlayacak olan bu yeni sistem bedelli, tek tip askerlik haberlerini biraz olsa da bastırmış görünüyor. Vatanını silah altında korumak ve bunu maaşlı olarak yapmak isteyen kişilere yurtdışı baz alınarak geliştirilen bu yeni örnek uygulamanın yakın bir zamanda başlaması bekleniyor.

Sözleşmeli er sistemi maaşlı asker olma konusunda siz neler düşünüyorsunuz?

28 thoughts on “Sözleşmeli Er sistemi nedir?

  1. slm ben bedelli askerlik herkes için ii bişey oldu ben 1988 dogumluyum bedelli askerlige baş vurmak itiyom nasıl yardımcı olbilirsiniz05427930717

  2. ya arkadaşlar ben herşey bitti mulakat rapor herşey bitti su anda askerim 3 kasımı bekliyorum sonuçları 1991/1 askerim acaba biz ne olacagız askeriyeden cekecekler paralıya mı alacaklar yoksa askerlik bitincemi alacaklr

  3. ben bu vatan için canımı seve seve veririm katılmak cok istiyorum bende ama ilk okul mezunuyum.. bu yuzden ilkokul mezunlarında anlmasını istiyorum..

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir