SGK ücretlerde yaşanan kayıpların peşine düştü!

SGK şimdide 5 milyon kişinin maaşını incelemeye alıyor. Yüksek maaş alıpta düşük görünen maaşlar için inceleme yaparak kaçakların önüne geçilmesi planlanıyor.. Yüksek maaş ödediği halde çalışanının maaşını düşük beyan eden şirketler için çalışma başlatılacak. Düşük maaş alan çalışan sayısının 5 milyondan fazla olduğu öngörülüyor. Kayıtdışı işlemlerin önlenmesi için yapılan çalışmanın hazırlıklarının tamamlandığı açıklandı.

KAYITDIŞI İŞLEMLER ÖNLENECEK

Hükümet sosyal güvenlikteki kara deliği kapatmak için yeni bir adım atıyor. Hedef, kayıtlı gibi görünen maaşlardaki kayıtdışı işlemleri önlemek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çalışanlarının maaşlarını düşük beyan eden işyerlerini yakın takibe alacak.

Türkiye’de devlet memurları dışında kalan 11 milyon sigortalı çalışanın yarısına yakınının düşük ücretli gösterildiği tahmin ediliyor.

SGK bu durumun önüne geçmek için meslek gruplarının reel ücret skalasını tespit edecek. Böylece bir mühendis ya da gazeticinin ortalam gelir aralığı belirlenecek. Bunun altında maaş gösterilen işyerleri için çalışma başlatılacak.

Sigorta prim gelirlerini önemli ölçüde arttırması beklenen eylem planının 2012 sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir