SGK artık e-haciz ile hacizleyecek!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yaşanan gelir kayıplarını önlemek ve arttırmak amacıyla düzenlenen çalışmalar kapsamında artık e-haciz sistemi uygulamaya konulacak. 2013 Yılı Programı’na göre, sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için SGK alacakları, e-haciz yöntemiyle tahsil edilecek. Bankalarla yapılacak protokoller çerçevesinde SGK’ye ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilecek.

SİGORTALI NÜFUS ORANI ARTTI
28445 Sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de Yayımlanan 2013 Yılı Programı’nın “Sosyal Güvenlik Sisteminin etkinliğinin Artırılması” başlıklı bölümünde, 2011 yılı sonu itibarıyla sosyal sigorta programlarının kapsadığı nüfusun oranının, kayıtdışı istihdamla mücadele çalışmalarının da etkisiyle bir önceki yıla göre 2,4 puan artışla yüzde 85,4’e yükseldiği belirtildi.

SİGORTA SİSTEMİNİN GELİRLERİ GİDERLERİNİ KARŞILAMIYOR
Sosyal sigorta sisteminin gelirlerinin giderleri karşılayamadığına ve sistemin açık vermeye devam ettiğine işaret edilerek, sistemde yaşanan finansman sorununun en önemli nedenlerinin geçmişte uygulanan erken emeklilik, yüksek aylık bağlama oranları, sağlık harcamalarının giderek artması ve bilgi teknolojilerinin etkin kullanılamaması olduğu vurgulandı.

E-Haciz Nedir?

E-haciz sistemi 2008 yılında çıkarılan 6183 nolu haciz işlemleri kanununa yapılan ek tasarı ile hayatımıza girmiştir.Bu kanunla e-haciz sistemini kullanmaya başlayan gelir idaresi başkanlığı maliye ye vergi borcu olan kişilere önce ödeme emri gönderiyor fakat halen ödeme yapılmadıysa vede kişinin banka hesaplarında da borc miktarı kadar ücret bulunuyorsa bu ücreti bloke edip maliye tahsil etmektedir.E-haciz uygulamasının amacı ise vergi kaçıranların bir adım daha önüne geçmektir.

E-Haciz Hangi Cezaları Kapsar
1-Motorlu taşıt vergisini ödemeyenler
2-Kira gelir vergisini ödemeyenler
3-Trafik cezasını ödemeyenler
4-Maliye ye borcu olanlar.Bu kimseler ilerleyen günlerde hesaplarında azalma görürse önce maliyeye gitmeleri önemle rica olunur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir