Range Rover Rubülhali Çölünü en hızlı geçen arazi aracı rekorunu kırdı!

range-rover-sportYeni Range Rover Sport, dünyanın en sert ve zorlu çöllerinden biri olan Rubülhali Çölü’nü bugüne kadar kaydedilmiş en kısa sürede geçen arazi aracı oldu. “Empty Querter” olarak da bilinen Rubülhali Çölü, dünyadaki en büyük kum çölü ve Sahra’nın ardından ikinci büyük çöl. Bölge, gündüz 50°C’yi aşan aşırı sıcaklıkların yanı sıra, tehlikeli düzeyde kurak olmasıyla tanınıyor. Hiçbir su kaynağının bulunmadığı Rubülhali Çölü, sürekli değişen zeminiyle insan ve makine için gerçek bir dayanıklılık testi oluşturuyor.

10 SAAT 22 DAKİKADA BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NDE

Suudi Arabistan’da Wadi Adda Wasir’dan yola çıkan sürüş ekibi, ortalama 81,87 km/sa hızla, zemin koşullarının zorunlu kıldığı rotada 849 km’lik mesafeyi 10 saat 22 dakikada aşarak Birleşik Arap Emirlikleri sınırına ulaştı.

Bu rekor süreye imza atan araç, 510 bg gücünde 5,0 litrelik süperşarjlı V8 benzinli motora ve standart lastiklere sahip, standart üretim bir yeni Range Rover Sport. Araçtaki tek modifikasyon, gövde altına takılan bir koruyucu levhadan ibaretti.

Aracı bu macera boyunca, Land Rover sürücüsü Moi Torrallardona kullandı. 47 yaşındaki İspanyol arazi yarışçısı, art arda on yıl mücadele ettiği ve 6. sıraya kadar yükseldiği Dakar Rallisi’nde büyük bir deneyime sahip.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir