Profesyonel askerler ne kadar maaş alacak?

Gündemin en sıcak konusu olarak, maaşlı profesyonel askerlerliğin ne zaman çıkacağı üzerine tartışmaların devam ettiği, sözleşmeli er sistemi modelinin ne zaman ve hangi şartlarda hayata geçirileceği üzerine…

Edindiğimiz son bilgilere göre ilk etepta 10 bin profesyonel asker alımı yapılacak ve bunların daha çok bekar kişilerden seçileceği yönünde.. Profesyonel asker maaşı ise 2250 TL olması ve 10 yıl sözleşmeli er olarak görevini tamamlayan askerlerin minimum 60Bin TL ikramiye ödemesi alması bekleniyor..

Profesyonel ordu kapsamında sözleşmeli erler, 10 yıl kesintisiz görev yapacak. 2 bin TL maaş alacak erler bekârlardan seçilecek ve süreleri bitince cezaevlerinin korumasından sorumlu olacak.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün bütçe görüşmeleri sırasında açıkladığı profesyonel orduda “sözleşmeli er” modeli çalışmasının ayrıntılarına SABAH ulaştı.

Yeni model kısa dönemler halinde, genç ve dinamik bir kadronun sınır bölgelerinde görev yapmasını öngörüyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan çalışmaya göre askerlik hizmetini tamamlayan gönüllü erlerden fiziki kabiliyetleri uygun olanlar profesyonel orduya katılacak. 3-10 yıl arasında görev yapacak erlere 2 bin – 2 bin 250 TL arasında maaş ödenecek. 10 yıl kesintisiz görev yapan erlere 60 bin TL’ye kadar ikramiye verilecek. Görev süresini tamamlayan sözleşmeli erler daha sonra cezaevlerinin korumasından sorumlu olacak.

Kısa süre sonra Bakanlar Kurulu’na sevk edilmesi beklenen “Sözleşmeli Er” sisteminin detayları şöyle;

BEKÂRLARDAN SEÇİLECEK

Dağda görev yapmak isteyen profesyonel askerlerde lise mezuniyeti şartı aranacak. Gönüllüler, önce yazılı, daha sonra fiziki sınava tabi tutulacak. Sözleşmeli erler ağırlıklı olarak medeni durumu bekâr olanlardan seçilecek.

3 AY EĞİTİM

Sözleşmeli er olmaya hak kazananlar Isparta Dağ ve Komando Okulu’nda 3 aylık özel eğitimden geçecek. Eğitimleri tamamlananların birliklere atamaları yapılacak.

3 -10 YIL ARASI GÖREV

Sözleşmeli erler, dağda en az 3, en fazla 10 yıl görev yapacak. Sözleşmeli ramboların maaşları ek ödemelerle 2 bin 250 TL’yi bulacak.

60 BİN TL İKRAMİYE

Sözleşmelerini tamamlayan profesyonel erlere görev sürelerine göre ikramiye ödenecek. 10 yılı tamamlayanlara en az 60 bin TL ikramiye ödenmesi planlanıyor.

SONRA ÖZEL GÜVENLİK

Teröristle mücadele edecek sözleşmeli erlerin tecrübelerinden cezaevi korumasında da yararlanılacak. Görevlerini tamamlayan rambolara, cezaevlerinin dış güvenliğinden çekilen jandarmanın yerine sözleşmeli özel güvenlik olması teklif edilecek. Profesyonel askerler, cezaevi korumasını üstlenecek.

10 BİN ASKER ALINACAK

İlk etapta 10 bin sözleşmeli er istihdam edilecek. Ağırlıklı olarak sınır birliklerinde görev yapacak askerlerin sayısının 30 bine kadar çıkabileceği belirtiliyor. TSK’nın ihtiyacına göre her birlikte görevlendirilebilecek sözleşmeli erler öncelikle “Hakkâri Dağ Komando Tugayı, Siirt 3’ncü Komando Tugayı, Tunceli 4’ncü Komando Tugayı, Hakkâri Yüksekova 21. Jandarma Sınır Tugayı, Şırnak Çakırsögüt Jandarma Komando Tugayı”nda görev alacak.

MEMURİYET HAKKI YOK

Sözleşmelilere, uzman erbaşlardan farklı memuriyet hakkı tanınmayacak. Yaş haddi ya da sağlık problemleri nedeniyle TSK’dan ayrılan uzman erbaşlara tanınan “kamu alanlarında memuriyet hakkı” sözleşmeli erlere verilmeyecek.

KADROLU OLABİLECEKLER

Sözleşmeli er kadrosundaki askerlerden üstün başarı gösterenlere TSK kadrosunda kalma şansı da tanınacak. Sicil amirleri tarafından olumlu sicil verilen sözleşmeli erlerden açılacak sınavda başarı gösterenler uzman erbaş kadrosuna geçebilecekler. Sabah

9 thoughts on “Profesyonel askerler ne kadar maaş alacak?

  1. yaw arkadaslar adamlar dalga gecıyo lise mezunu falan tras bunlar uc kurus para ıcın degermı limon satın devlete vergi verin yeter bırakın cakallarla ıs yapmayı

  2. arkadaşlar ben 1987 dogumluyum acemi birlim ısparta dag komando ustabirlim kıbrıs doguyu çok istedim olmadı ama bir şansım var diye girdim internete gercekten yapmak isteyen lerde vaqr askerli severek benim bi beklentim var vatan çünki pek sosyal faliyette başımızdan bazı olaylar oldu oyuzden eniyisi benim için askerlik nolur birkerede şu yazdımı duysunlarada ooorrrta okullarıda alsınlar ben okuyamadıysam şuç benimmi herkez aynı durumda diil benim arkadm aglıcak tekinsan kardeşim oda gurur duyucak sayın büyüklerim yapmayın böyle bizleride araştırın rica ediyorum vede türkiyenin hangi topragı olsa görev yapmaya hazırım dogu olsunda fark etmez

  3. arkadaşlar sözleşmeli erler lise mezunlarından seçilecek. dolayısıyla şu an için ortaokul mezunlarının alınması gündemde yok..

  4. arkadaslar ben ortaokul mezunuyum ama asker olmayı cok ıstıyorum acaba olabılırmıyım su an afganıstan da nato askerıyım bılgılen dırı senız sevınırım

  5. ben1989 doğumluyum lise mezunuyum bekarım askerliğim tercih yaptırmıştım hemen alınıyomu askerliği yapmak zorundamıyız direk alınıyomu

Bir Cevap Yazın