Özürlü personel istihdamında artış var!

ozurlumemuralimiÖzürlü vatandaşların iş ve sosyal haklar konusundaki sıkıntılarını bir nebzede olsa azaltan çalışma hakkını 2010 yılında bir çok kurum ve kuruluş fark etmiş olmalı ki özürlü personel istihdam haberleri ardı ardına geliyor. Şuradaki 2010 yılında 40 bin özürlü memur alımı haberide oldukça ilgi görmüştü.

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven, 2002 yılında işçi kadrolarında 10 bin 880 özürlü vatandaşın istihdam edildiğini, bunun yüzde yüze yakın bir artışla 2004-2009 yılları arasında ortalama 20 bin 300’e çıktığını bildirdi.

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası’nın dergisine ”özürlülerin istihdamı” konusunda açıklamalarda bulunan Güven, özürlülerin daha çok istihdam edilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını, 2004 yılında mesleki eğitim projelerine başladıklarını, bu projelerin sayısının bugün 770’e ulaştığını kaydetti.

İşsizliğin, krizin olduğu, sağlıklı insanların iş bulamadığı bir ortamda özürlü istihdamını artırdıklarını anlatan Güven, ”Özürlü istihdamının son derece zor olduğu bir ortamda 2002’de işçi kadroları için yıllık istihdam 10 bin 880 iken, 2004-2009 yılı ortalaması 20 bin 300’e çıkmış. Yani yüzde yüze yakın bir artış sağlanmış. Başka hiçbir alanda bunu göremezsiniz” dedi.

Özürlülerin, çalışan işçiler içinde bir kotasının bulunduğunu, sağlıklı işçilerin işten çıkarılmasıyla kota kapsamının da daraldığını ifade eden Güven, iş yerlerinde özürlüler için çalışma hayatının düzenlenmesi ve uygun ortamların hazırlanması için farklı bir güvenlik tedbiri gerektiğini, bu nedenle de kriz ortamından daha fazla etkilenildiğini vurguladı.

Yeterli bilincin olmaması ve ön yargılar nedeniyle de istihdamlarda sıkıntılar yaşandığını belirten Güven, dünyada bunun iyi örneklerinin olduğunu, Microsoft firmasının yazılım programlarını sadece ortopedik özürlü bilgisayar mühendislerine yaptırmaya başladığını, böylece de verimi yüzde 38 oranında artırdığını kaydetti.

Güven, ”zihinsel özürlülerin” istihdamının oldukça zor olduğunu ifade ederek, ”Onlara uygun bir iş ortamı verdiğimizde son derece verimli olabiliyor. Sağlıklı bireyler kadar üretken olabilirler, özrüne ve özelliğine uygun bir iş alanı verelim diye düşünürsek ve ona göre alt yapıyı oluşturursak bu insanları istihdam edebiliriz” dedi.

Bir Cevap Yazın