OYAK ve Eti ortaklığı nihayet bitti

Uzun zamandır birçok konuda davalık olan iki şirketin ortaklığı nihayet bitti. Eti iştirak hisseleri alarak ortaklığa son verdi. Eti ve OYAK grupları arasındaki ortaklık bitti. Eti, OYAK’ın sahip olduğu iştirak hisselerini satın aldı. OYAK, Eti Grubu şirketleri arasında yer alan Eti Pazarlama ile Tam Gıda’da azınlık hisselerini taraflar arasında varılan anlaşma sonucunda Eti Gıda’ya devretti. Eti Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı’nın yaptığı yazılı açıklamada azınlık hisselerinin 1 Haziran’da devredildiğini bildirdi. Eti Grubu kararın gerekçesini ise şöyle açıkladı: “Bu karar OYAK Grubu tarafında farklı iş kollarına odaklanma stratejisinin bir uzantısı, Eti tarafında ise hakim hissedar olarak öncelikli alım hakkının kullanılmasıdır.”
ÖDEMELERDE DAVALIK OLMUŞLARDI

Öte yandan 5 Nisan’da gerçekleşen genel kurulda ayrılığın temellerinin atıldığı ortaya çıktı. Genel kurul tutanaklarına göre OYAK ile Eti Grubu, birbirlerinin yönetim kurulu üyelerini ibra etmedi. OYAK’ın yönetim kurulundaki temsilcisi Dinç Kızıldemir ile denetçi Ahmet Türker Anayurt’un hazırladığı denetim raporunu kabul edip diğer yönetici ve denetçileri ibra etmediği genel kurulda Eti Grubu’nun da bu iki ismi oyçokluğuyla ibra etmediği görüldü. Üstelik genel kurulda ortaklara örtülü şekilde ödeme yapıldığı için halihazırda davalar olduğu bilgisine de yer verildi.
30 YILLIK ORTAKLIKTI

OYAK-Eti ortaklığı 1982’de başladı. Bu tarihte Oyak, Eti Grubu’na ait Tam Gıda’ya ortak oldu. Çikolata üretimine odaklanan Tam Gıda zamanla hızlı bir büyüme sürecine girdi. Yine aynı dönemde gruplar bu sefer de ETİ Pazarlama A.Ş’de ortaklığa gitti. Oyak’ın Tam Gıda’da yüzde 29, Eti Pazarlama A.Ş’de ise yüzde 26 hissesi bulunuyordu.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir