Nabucco projesinde tarihi imzalar tamam!

nabuccoTürkiye için büyük önem arz eden proje için imzalar atıldı. Asyadan Avrupaya doğalgaz aktarımı için önemli bir stratejik bölgeye sahip olan ülkemiz için nabucco projesi imza törenine transit geçişi sağlayan ülkelerin yanı sıra, tüketici ülkelerin temsilcileri de katıldı.

Ankara Rixos Otel’de düzenlenen törende, anlaşmaya, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev, Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai, Romanya Başbakanı Emil Boc imza koydu.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve 5 ülkenin Başbakanı ortak bildiriye imza koydular.

Anlaşma, Hazar ve Ortadoğu bölgesindeki doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasını öngören Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi için ”dönüm noktası” kabul ediliyor.

Anlaşmayla, projeyi bir uluslararası anlaşma avantajlarını sağlayarak inşasını kolaylaştırmak, hızlandırmak ve işletme safhasında uyulacak vergilendirme gibi belli esasları karara bağlamak amaçlanıyor.

One thought on “Nabucco projesinde tarihi imzalar tamam!

  1. ben zaten btc bakü tiblis ceyhan ham petrol hatdında çalışıyorum yani engüvenilir bir şekilde hat türkiyede çalışıyor buda türkiyenin nabucoyu rahat lıkla altından kalkacagı bir proje yetiş miş elaman türkiyede mevcut allahdan hayırlısı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir