Listelerde adına KEY ödemesi olmayanlar ne yapmalı?

key25255255Büyük bir merakla Konut Edindirme Yardımı ödemelerini bekleyen vatandaşlardan bazıları bu listede de adının olmaması ile büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Ama yetkililer KEY haklarından vazgeçilmemesi ve tekrar başvurulması konusunda uyarıyor…

Akşam gazetesinden Sezgin Özcan ve Metin Taş, bugünlerde çalışanların en önemli sorunlarından birine, KEY’de ödeme yapılmayanların sorununa el attı.

“KEY alamayanların yol haritası” başlıklı yazıda şu tavsiyelerde bulunuluyor:

– İtiraz ettiği halde listelerde adına KEY ödemesi gözükmeyenler veya olması gerekenden az miktarda gözükenlerin iki seçeneği var. Bunlardan ilki tekrar itiraz etmek, ikincisi ise dava açmak. Dava açma yolunun tercih edilmesi halinde dava, yapılan ilk itirazın yerine getirilmemesi işleminin iptaline yönelik olarak açılacak.

Dava yolunun tercih edilmesi halinde, hak sahipliğinin ispatı için sosyal güvenlik kuruluşlarına yapılan ödemeler, çalışmanın ispatında önemli bir araç durumunda. Bu bağlamda devlet memurlarının işi daha kolay.

TEKRAR İTİRAZ EDİLMESİ
Tekrar itiraz edilmesi yolunun seçilmesi halinde, hemen ilgili kuruma itiraz edilmesi gerekiyor. Halen çalışan devlet memurları bağlı bulundukları kuruma, emekli olanlar ile özel sektör çalışanları ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na itiraz başvurusunda bulunacaklar.

Kanun’a göre hatalı bildirimlerin düzeltilmesi süresi 31 Aralık 2010’da sona eriyor. Ancak, kurum ve kuruluşlar 30 Haziran 2010 tarihinden sonra yeni hak sahibi bildirimi yapamıyorlar. Bu nedenle adına hiç ödeme çıkmayanların bu tarihe dikkat etmelerinde yarar var.

Yapılan itirazlar sonucunda düzeltilen listelerin son gönderilme tarihi 31 Mart 2011 olarak belirlenmiş. Bu tarihte gönderilen listelerin ne zaman yayınlanacağı ve ödemelerin ne zaman yapılacağı konusu ise belirsiz.

FAİZ ÖDEMESİ
Kanunda, hiç ödeme yapılmayanlar ile eksik ödeme yapılanlara yüzde 10 oranında faizle birlikte ödeme yapılması öngörülüyor. Bu dönem ödeme yapılanlarda bu oran dikkate alınmış durumda. Hiç ödeme yapılmayanlarla eksik ödeme yapılanlar için yüzde 10’luk faizin dışında her ‘ilan dönemi’ için yüzde 1,25 oranında bir ilave söz konusu. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, bu defa da ödeme çıkmayanların her nasılsa ödemeye hak kazandığının tespiti halinde yüzde 1,25 faiz ödenecek.

EVRAKLAR BULUNAMAZSA ZAYİ BELGESİ GEREKİYOR

Kanun’a göre; deprem, sel, yangın gibi sebeplerle konut edindirme yardımı hak sahiplerinin bildirimlerini uygun şekilde yapamayan kurum ve kuruluşların, bu bilgilerin yukarıda belirtilen sebeplerle zayi olduğuna ilişkin ‘mahkeme kararını’ ekleyerek hak sahiplerinin kurum ve kuruluşlarında çalıştıkları tarihleri 30 Haziran 2010 tarihine kadar, kanuna ekli (2) sayılı cetveldeki formatta ve elektronik ortamda bankaya bildirmeleri halinde, hak sahiplerinin bu kurum ve kuruluşlarda çalıştıkları tarihlere isabet eden kanuni yardım dilimleri dikkate alınarak ödeme yapılabilecek.

BELEDİYELER ÖDEME YAPABİLİYOR
Belediyelerde çalışanlar diğer kurumlarda çalışanlar göre daha şanslı. Nedenine gelince, belediyeler, kanunda belirlenen kriterlere ve nema hesaplama yöntemine göre nemalandıracakları tutarı kendi kaynaklarından çalışanlarına ödeyebiliyor. Yani, belediye yönetiminin karar vermesi halinde listelerin yayınlanmasını beklemeye gerek yok.

2 thoughts on “Listelerde adına KEY ödemesi olmayanlar ne yapmalı?

  1. Öncelikle açıklamalar için çok teşekkür ederim.Fakat sormak istediğim bir şey var.Babam 1992 yılında emekli oldu ve şimdiye kadar hiç ödeme yapılmadı.Listelerde hiç ismi bulunamadı yani.Yukarıdaki açıklamaya göre “Müracaat etme süresi geçti,itiraz hakkını kaybetti” olarak mı anlamam gerekiyor?
    Şimdiden teşekkürler,iyi günler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir