Kolay ve hızlı iş bulma yolları

Bir arayışı içinde olanlar için hazırlanmış bu yararlı makaleyi okumanızda fayda var. Bir iş arıyor veya mevcut işinizde mutlu değil, mutlu olabilecek yeni bir iş mi arıyorsunuz? Bu zorlu süreçte yapılan birçok yanlış girişim vakit kaybı ve piskolojik sorunları beraberinde getirir. Hiç üzülmeden, daralmadanen kolay ve hızlı iş bulma yollarını sizler için açıklayalım. Ayrıca En hızlı şekilde iş bulma yöntemleri sayfasını daha önce okumadıysanız mutlaka ziyaret edin.

Yeni bir iş bulabilmek için, iş bulma tekniklerini harfiyen yerine getirmeli ve en geçerli yolların hemen hepsini denemek gerekiyor. Size en uygun olanı kişiliğinizle kombine ederek uygulamaya koyulmanızı tavsiye ederiz.

Özgeçmişinizi hazırlayın

Karşılaştığınız bir sorun, bu soruna yaklaşımınız ve olumlu çözümünüz. kendi alanınızdaki insanlardan yazının son hali için geri dönüş alın.

İşinizi değil kendinizi pazarlamak için çalışın

Çalışacağınız konuşmaların her biri neden iş aradığınızı, aradığınız işte ne hedeflediğinizi ve ne kadar iyi olduğunuzu açıklamalı.

Daha sonra, birlikte çalışmayı isteyeceğiniz 25 işvereni belirleyin. Hedeflediğiniz sektörde küçük ve gelişmekte olan şirketlere odaklanın. Şirketler arasından ulaşım konusunda mantıklı uzaklıktakileri tercih edin. Büyük Internet sitelerindeki küçük firmaların iş ilanlarına bakın. Bunlar büyüme yolundaki işverenlerdir ve genellikle sürekli eleman ilanları olur.

E-posta ya da telefon yoluyla, arkadaş çevrenizden size iş bulmanızda yardımcı olabilecek 25 kişiye ulaşın. Onlara 10 ya da 30 saniyelik konuşmalarınızla yaklaşın ve “Listemdeki bu 25 şirketten birilerini tanıyor musun? Ya da başka alternatif söyleyebilir misin?” diye sorun. Eğer uygunsa irtibatınıza özgeçmişinizi ve kapak yazınızı gösterin ve sizinle kendinizi denemeniz için mülakat yapmalarını isteyin. Burası önemlidir. Çünkü görüşme yaptığınız ve işe kabul görüldüğünüz yer, beklentilerinize aslında uymayan bir yer olabilir ve siz daha sonra bunu öğrenidiğiniz zaman kendinize olan özgüveninizi yitirmiş olabilirsiniz.

Arkadaş çevrenizden gelen ipuçlarını takip edin ve kendi 25 firmalık listeniz dışındaki işverenlere ulaşın. Onlara 30 saniyelik konuşmanızla yaklaşın. Bu aşamadan sonra daha çok dinleyip daha az konuşun. İşverenin ihtiyaçları ile ilgili sorular sorun. Eğer bir fikriniz varsa zaman ve durumun gerektirdiği biçimde incelikli olarak teklif edin. Örneğin, “Sizi dinlerken farkettim ki, size A işini yaparak yardımcı olabilirim. Ne dersiniz?”

Her 25 işverenin Web sitesini ziyaret edin. Hedefinizdeki pozisyonlara başvurun. Kapak yazınıza, eğer varsa referansınıza atıfta bulunarak başlayın. Ondan sonra işverenin aradığı özelliklerin hangilerine nasıl sahip olduğunuzu teker teker açıklayın. Hedefiniz, bir hafta içinde, herkese açık olan 10 tane iş ilanına başvurmuş olmak.

Eğer listenizdeki 25 firmanın sitesinde iş ilanı yoksa, yönetim kurulu başkanına hitaben bir e-posta gönderin. Burada bir örnek bulabilirsiniz:

“ABC firmasının küçülmesi sırasında işten çıkarılan, operasyon yönetimi konusunda başarılı bir yöneticiyim. Şirketiniz dikkatimi çekti, çünkü sizin çalıştığınız bu alanda tecrübeliyim. Sitenizde gördüğüm (detay ekleyin) özelliği/bilgisi hoşuma gitti. Aynı zamanda itiraf etmeliyim şirketiniz evime 10 dakika uzaklıkta. Ekte özgeçmişimi bulabilirsiniz. Sizinle ya da görevlendireceğiniz bir kişiyle görüşme ve size nasıl yardımım dokunabileceği konusunda bilgi paylaşma fırsatım olursa çok sevinirim.”

Eğer bir hafta içinde irtibata geçtiğiniz kişilerden haber alamazsanız durumu takip edin. Eğer gerekiyorsa sesli mesaj bırakın ve “ABC firmasının küçülmesi sırasında işten çıkarılan, operasyon yönetimi konusunda çalışan bir yöneticiyim. Sizden haber alamadığım için meşgul olduğunuzu düşündüm. Anlıyorum. Ama bazen bazı şeyler arada kaynayabiliyor. Bu yüzden bir sefer de telefonla aramayı uygun gördüm. Eğer siz ya da yöneticilerinizden bir kişi benimle görüşmeyi ya da nereye yönelebileceğim konusunda tavsiye vermeyi isterseniz, sizden gelecek bir mesaja minnettar kalırım. Telefon numaram (numarayı iki defa tekrarlayın). Teşekkürler.” deyin.

İrtibata geçtiğiniz çoğu kişiden tekrar haber alamazsınız. Ama genelde en az bir yerden size bir şeyler ulaşır. İşverenlerden birisi işe alım yapmayı düşünmektedir ama konuyu düşünmeye zamanı olmamıştır. Sizin mesajınız böyle bir zamana denk gelmiş olabilir. Bazen bir işveren sizi inceler, teklifini yapar ve bununla işi bitirmeyi ister. Eğer böyle olursa bir haftalık yatırımınız ve çabanız çok daha fazlasıyla geri gelmiş demektir.

İş bulma tekniklerinin başında, kuşkusuz sabır en çok ihtiyacınız olan özelliğinizdir. Birçok iş yerine başvurmanıza rağmen, başvurularınızın cevapsız kalması veya red cevaplarıyla karşılaşmanız sizi yıldırmamalı. Aksine daha da azimle iş aramaya devam etmenizi sağlamalıdır. Neticede, küreselleşmeyle birlikte pazar ekonomisi içinde yer alan birçok ülke ekonomisi, özel sektörün iniş-çıkışlarıyla kendini şekillendiriyor. Özel sektörün de içinde bulunduğu her ortam, rekabetin oluşmasına olanak sağlıyor. Bu da personel alımında arz-talep dengelerinde, çalışanın, eskiye oranla daha fazla rakiple yarışması anlamına geliyor.
Tüm bu sebeplerden dolayı, sabırla iş aramaya devam eden ve kendini en iyi pazarlayan insanlar, en kolay iş bulan insanlar olmaktadır.

Sizce iş bulmak için bu yöntemler doğru mudur?
Siz iş bulmak adına neler yapıyorsunuz?

14 thoughts on “Kolay ve hızlı iş bulma yolları

 1. merhaba devamlı çalışabilecek bir iş arıyorum 30 yaşında yım ankara mamak da ikamet etmekteyim aşçılık,ev tekstil reyonunda tezkahtar , ve şöförlük yapa bilirim ilgilennerin aramasını rica ederim 0535 295 43 54

 2. ILGILI MAKAMA
  1981 yılına kadar dönem dönem İnegöl’ün sayılı 1-2 firmasında müşteri temsilciliği ve direkt satış görevlerinde bulundum. (Askerden gelinceye kadar)

  1981 – 1987 yılları arasında akrabalarımla birlikte çalıştırdığımız nakliye firmasının işletmeciliğinin içinde bulundum.

  1987 – 1992 yılları arasında yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı bir anonim şirketin ambar şefliği satın alma ve sevkiyat sorumluluğu (son 1,5 yılı mevcut şartlar gerektirdiği için taşeron firması oldum) görevlerinde bulundum.

  1992 yılı ile 2000 yılları arasında kapandığında günde ıstenırse gunde 60 kanepe uretebilen ve 35 kişinin çalıştığı kanepe ve oturma gurubu üreten bir firmanın sahibiydim. 2000 krizinden dolayı kapattıktan sonra kayda değer bir şey yapmadım.

  2007 yılında emekli oldum

  2010 -2011 yıllarında yaklaşık 8 ay, inegölün sayılı bır fırmasında , günde 25 takım koltuk 25 takım kanepe uretimini duzene gırmesınde gerekenı yaptıktan sonra 100 yaylı yatak 100 takım baza hedef üretim düzenlemesine başladığım dönemde özel nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kaldığım bir firmanın üretim sorumlulusu ( işl. md) görevlerinde bulundum.

  Biraz uzak kaldım ama bir iki ticari paket program kullanabiliyorum.

  Sorumluluk alabileceğim birimler :

  1.işletme üretım sorumluluğu (yönt)

  2.Satın alma

  3.Satış Temsilciliği

  4.Ön muhasebe ( maliyet muhasebesiyle beraber)

  5.Depo sorumluluğu

  6. Sevkiyat

  Doğ Tarihi : 01 .02 .1959

  Doğ Yeri : İnegöl

  Tahs : Lise

  Tel : 0 532 274 78 62

 3. adım mikail aöf iktisat bölümünde okumaktayım iş arıyorum kurumunuzun herhangi bir bölümünde çalışmak istiyorum…(m_karagoz_28@hotmail.com)

 4. celikmontajj ve mekanik montajj ve elektirikciyiz ekip olarak iş arıyoruzz 25 kişiyiz prje okuyan elaman larımızdavar ilğilenenlerin aramasını bekliyoruzzz?

 5. slm 26.o9.1982doğumluyum ısprata süleyman demirel myo elektronik mezunuyum dört yıl elektrik işi yaptım şikette askerlim den dolayı çıktım daha sonra türktelekomla ortak çalışan şirket e çalıştım kadroya kalmak istedim lise mezunu oldom için olmadı ben de bu yüzden sınava girdim süleyman demiral üniversitesini kazandım ordan bu yüzden ayrıldım yeni bu yıl mezun oldum iş arıyorum acil bana yardımcı olursanız çok minnattar olurum (05456730065)numaram dan ulaşabilirsiniz büyük bir ümitle uzanacak eli bekliyorum

 6. 28.08.1972 İTANBUL DOĞUMLUYUM.PAZARLAMA VE DIŞ TİCARET ÖN LİSANS MEZUNUYUM.HALKBANKASI-STAJ,SÜMERBANK-GİŞE-MUHASEBE,HAY-KOOP-MUHASEBE BÖLÜMLERİNDE ÇALIŞTIM.EN BÜYÜK HEDEFİM BANKA SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMAKTIR.İNSANLARLA DİYOOĞUM İYİDİR.TİTİZ VE DÜZENLİ ÇALIŞMAYI SEVERİM.BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
  SAYGILARIMLA,
  GÜNAY BİŞKİN

 7. 17 yaşındayım liseyi dışardan okumaktayım kurumunuzun herhangi bölümünde çalışmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 8. MRB:E SINIFI EHLİYETİM VAR,SRC,PİSKOTEKNİK BELGELERİN BULUNMAKDA.SEYEHET AÇISINDAN ÖZGÜRÜM.ÖZEL ŞÖFÖRLÜK VEDE SERVİS ŞÖFÖRLÜĞÜ YAPTIM. SAYGILAR

 9. ben iş sağbi olmak istiyorum büyüklerimden iş rıçazıda yardımçı olmasını istiyorum ben numaradan bullabillirler (0531,660,32,84)arasanız çok sevinirim sizden rıça ediyorum

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir