KKDF Kesintisi için itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz!

Yakın zamanda kredi alanların şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladığı yeni değişiklik için birçok kişi ne olduğunu, ne yapacağını anlamazken, bazıları ekstra gelecek olan faizi ödemeyi kabullenmişken tüketiciler birliği olaya el attı ve örnek itiraz dilekçesi ile kredi kullanmış vatandaşın itiraz hakkını hatırlattı. İtiraz hakkınızı kullanarak şikayette bulunun fazla faiz ödememek için şansınızı deneyin.

Bakanlar Kurulu kararıyla, 28 Ekim 2010 tarihi itibariyle %10′dan %15′e çıkarılan KKDF kesintisinin bu tarihten önce alınmış tüketici kredilerine uygulanması, ’4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a aykırıdır.

Bu şekilde, 28 Ekim 2010 tarihi öncesinde aldığı kredilerdeki KKDF kesintisinde artış olan ve taksit tutarları artan tüketiciler aşağıdaki dilekçeyi kendilerine göre uyarlayarak ikamet ettikleri ilçenin kaymakamlıklarında veya il sanayi müdürlüklerinde bulunanTüketici Sorunları Hakem Heyet’ine hiçbir bedel ödemeden başvurabilir ve haklarını arayabilirler. Bu konudaki öneri ve açıklamalarımız aşağıdadır.

Sayın Tüketici,

KKDF itiraz dilekçe örneği için Tıklayınız

Tüketiciler Birliği yargı makamı olmadığı gibi yasal olarak yaptırım uygulama gücü ve yetkisi de yoktur. Şikâyetiniz KKDF artışı ile ilgilidir.

Şikayetiniz ile ilgili olarak ;

1- Banka tarafından istenen tutarı ödeyip makbuzun üzerine “bu artışı kabul etmiyorum. geriye dönük olarak uygulanamaz“ şerh’ini not düşün.
Eğer ödemeleriniz mevcut mevduat hesabınızdan otomatik olarak ödeniyorsa, Bankanın Genel Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış “İhtarname”yi yukarıda belirtilen notun aynısını ve 4077 sayılı kanunun ilgili 10, 10/A, 10/B ve 6. Maddesine aykırılık teşkil etmektedir yazarak iadeli taahhütlü mektup şeklinde göndermelisiniz.
2- Daha sonra hakem heyetine fazladan alınan bedelin tarafınıza iadesinin sağlanması için bir dilekçe ile müracaat ediniz. Hakem heyetleri ilçelerde kaymakamlıklarda, illerde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerinde bulunmaktadır.
Dilekçe örneğini, http://www.tuketiciler.org/?com=files.read&ID=1&pID=202 linkini tıklayıp alabilirsiniz.
3- Banka sizi yeni sözleşme yapmaya zorlarsa kabul etmeyiniz. Önceden yapılan sözleşmenin aynen devam ettiğini belirtini.

KKDF kesintisi itiraz dilekçesi hakkında sorularınızı ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

3 thoughts on “KKDF Kesintisi için itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz!

  1. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz.Vatandaşı soymayı düşünen resmi tefeci (Bankalar)Gerçekten ihtiyacı olduğu için tek başvuru yeri olan bankaya gidecek.Çektiği paranın faizinin yanında açıktan kazıklanacak.Bu nasıl düzendirki böyle vatandaşın aleyhine çıkan şeyleri yetkililer görmüyormu.vatandaşın hakkını koruyacak yasaları yetkililer önceden engelleyemezmi.hakkını aramayanın hakkını birileri yiyecekmi.Devlet ne için vardır.Hiç koruma yasaları yokmu .Dürtmeden yürümezmi bu işler.

  2. 1- Banka tarafından istenen tutarı ödeyip makbuzun üzerine “bu artışı kabul etmiyorum. geriye dönük olarak uygulanamaz“ şerh’ini not düşün

    BU MADDEDE BANKA TARAFINDAN İSTENEN TUTARI ÖDEYİPŞERH DÜŞÜN DENİLMİŞTİR BURDAKİ TUTAR KKDF’YLE YENİ BELİRLENEN TUTAR MI YOKSA KREDİ ALINIRKEN HESAPLANAN TUTAR MI (KKDF ARTIŞINDAN ÖNCEKİ TUTAR)

Bir Cevap Yazın