Kasım ayında yatırım aracı Altın mı Dolar mı?

35altın-dolar24Son zamanlarda yatırımcının aklı bi hayli karışık durumda.. Altın fiyatlarındaki rekor artışlar ve doların son günlerdeki artışı yatırımcının aklını karıştırmaya devam ediyor. Acaba bu dönemde en iyi yatırım aracı hangisi olabilir. Uzmanlar cevaplıyor… Altın fiyatları rekora doymuyor. Altının ons fiyatı bin 100 dolara dayandı, yeni bir rekor kırdı. Doların ise ateşi yükselmeye başladı. Bir süredir hızla değer kaybeden dolar son günlerde gelen alımlarla yükselişe geçti, 1.50 TL sınırını aştı.

2002 yılı başında 280 dolar civarında olan altının ons fiyatı son 7 yılda yüzde 280’e yakın yükseldi.

Faizler düşük, borsalar dalgalı, dolar kararsız… Bu belirsizlikler altına yaradı, güvenli liman arayışları yatırımcıları altına yöneltti, rekorlar da peşi sıra geldi.

Hindistan’ın altın talebi de bu hafta dünyanın dikkatini çekti.

Yastık altında en çok altına sahip ülke olan Hindistan’da düğün mevsiminin başlaması ile Hintlilerin altına talebi arttı.

Hindistan Merkez Bankası, IMF’den 6.7 milyar dolarlık 200 ton altın aldı.

Dünyada yıllık 140-150 milyar doları bulan mücevher-altın piyasasında Hindistan iç pazarının 30-35 milyar dolarlık payı olduğu hesaplanıyor.

Yükselişler devam eder mi?

Elinde altını olanın yüzü gülüyor ama kuyumcularda yaprak kıpırdamıyor. Yani artışlar onları hiç memnun etmiyor.

Kuyumcular, mecburi olmadıkça kimsenin altın almamasından şikayetçi.

Uzmanların tahmini, altın fiyatlarının yılsonuna dek yükselmeye devam edeceği yönünde. Yani elinde altını olan bozdurmak için biraz daha bekleyebilir.

Döviz cephesindeyse gözler ateşi yükselen dolarda. Bir süre hızla değer kaybeden dolar, son günlerde gelen alımlar sonrasında güçlenmeye başladı.

Uzun süredir IMF anlaşması beklentisi ve dışarıdaki olumlu havayla yatay seyreden dolar son iki haftadır yükselişte.

Ekonomistler ise doların yıl sonuna kadar 1.55 TL’lere kadar çıkabileceğini tahmin ediyor.

Ancak içeriden ya da dışarıdan gelecek olumlu haberler doların ateşini söndürebilir. Yani dolarda dalgalı seyir bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. CNNTURK

Bir Cevap Yazın