Kanal İstanbul için ne kadar kaynak gerekiyor?

Başbakan Erdoğan, bugün yaptığı basın toplantısıyla çılgın proje adını verdiği yeni projesini açıkladı. Buna göre İstanbul‘un içinden ikinci deniz akacak ve yeni bir ada ortaya çıkacak. Böylece deniz trafiği de rahatlatılacak. Peki çılgın projeyi hayata geçirmek ve kanal istanbul‘un tamamlanması için yapılacak olan masraf, giderler ne kadar olacak?

Bakan Şimşek, Türk-Arap Forumu’nda gazetecilerin Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Kanal İstanbul Projesi ile sorularını cevapladı.

Şimşek, projenin maliyetine ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:
“Mevcut Boğaz’ı zamanında, yapılaşma sırasında vizyoner bir şekilde yapsaydık bugün sadece İstanbul’a 40-50 milyon turist çekmemiz, buradan 20-30 milyar dolar turizm geliri elde etmemiz mümkündü. Maalesef zamanında Boğaz’ı yeterince koruyamamışız, değerlendirememişiz.

Siz maliyet boyutuyla işe yaklaştınız, ben ise potansiyel olarak, Türk turizmine, ekonomisine ve İstanbul’a yapacağı katkıdan hemen bir hayal kurmaya başladım, ikinci bir Boğaz’ın nasıl olabileceğine ilişkin… Onun için maliyetler bence çok önemli olmaz. Zaten muhtemelen özel sektör yapacaktır” yanıtını verdi.

Mehmet Şimşek, “Kaynak var mı?” sorusu üzerine, “Kaynak, Türkiye. Kaynak bizim insanımız” dedi.

Kanal İstanbul henüz nerede yapılacak bilinmiyor ama yapılacak olan bölgede gayrimenkul fiyatlarının çok fazla değerlenceği ve çeşitli problemleri beraberinde getireceği aşikar.

Peki siz çılgın proje “kanal İstanbul” hakkında ne düşünüyor sunuz?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir