Kağıt sektöründe fırsat dönemi!

Herşeyin dijitalleştiği böyle bir dönemde böylesine bir haber yapmak çok ilginç olacak ama kağıt sektörü tam bir fırsat sektörü haline geldi!

Türkiye, yıllık 4.2 milyon tonluk kağıt tüketiminin yüzde 50’sini ithal ediyor. Ekonomi geliştikçe kişi başına kâğıt tüketimi de artıyor. Kağıt sektörü, uzun vadeli stratejik hedeflerini tartışıyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Kağıt ve Kağıt Ürünleri Meslek Komitesi zümre toplantısı yaptı. “Değişen Global Ekonomi ve Kağıt Sektörünün Geleceği” konu başlığında yapılan toplantıya, Komite Meclis Üyesi Ahmet İyioldu başkanlık etti.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Komite Meclis Üyesi Mehmet Develioğlu, açılış konuşmasında sektörün gelişmesi ve İTO’nun sektör kapsamında yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Develioğlu, dünyanın değişen koşullarında küresel güç dengelerinde yeni oluşumlara vurgu yaparak, Türkiye’nin bu yeni oluşumda yükselen bir değer olarak yer aldığına dikkat çekti.

Develioğlu, “İTO’nun sektörümüzle ilgili önemli çalışmaları var. Bunlardan biri Kitapkent Projesi. Bir diğeri Mesleki Yeterlilik Kurumu nezdinde meslek standartları oluşturma. İTO Test ve Belgelendirme Merkezi çalışmaları, meslek liselerine yapılan katkılar çok önemli” şeklinde konuştu.

Komite Meclis Üyesi Mehmet Ünsal Ulukır da, komite olarak kurdukları kağıt laboratuvarının Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nde yalnızca gümrükçülerin taleplerini karşılayabildiğini belirterek, “Amacımız özel sektöre de hizmet vermek. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Matbaacılık meslek lisesini sektöre kazandıran İTO’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Türkiye’nin yıllık 4.2 milyon tonluk kağıt tüketiminin yüzde 50’sini ithal ettiği bilgisini veren Ulukır, 60 kilogramlık kişi başına tüketimin dünya ortalamasında olduğunu söyledi. Ekonomi geliştikçe kişi başına kâğıt tüketiminin arttığını belirten Ulukır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörümüz de global krizden etkilendi. Sektörün kullandığı kredi miktarları artıyor. Uzayan vadeler, açık cari hesapları, tekrar kullanıma sokulmaya çalışılan senetler hepimizin ortak sorunları arasında.”

 

Kağıt dönüştüren sanayiciye eziyet

İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, sektörün gelecek vizyonları için ortak çalışma yapması gerektiğine dikkat çekti.

Küresel rekabette kâğıt ve tekstilde çok büyük miktarlarda geri dönüşüm olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin atık politikası olmadığını söyleyen Prof. Dr. Alkin, “Çok ciddi yatırımlar yaparak, tekstil ve kâğıt atığından ülkeye ciddi hammadde kazandırmak isteyen firmalara veriliyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin çalışabilir nüfus artışında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Alkin, şunları söyledi: “Türkiye’nin gelecek 40 yılda hangi ülkelerde ve coğrafyalarda alıcı ve satıcı olabileceğini iyi tespit etmeliyiz. Standartlar yükseldikçe kitap okuma oranı ve eğitim görecek nüfus artacak. Kâğıt kullanımı artacaksa, sektör de buna göre ihracat ve dış pazar stratejisini bugünden okumaya başlamalı” uyarısında bulundu.

GÜLŞAH NUR AYTAN / İTO

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir