Jim Rogers’tan Altın yatırımcısına kötü haber

Altın yatırımcılarını tedirgin edecek bir haber Ünlü yatırımcı Jim Rogers, tarafından geliyor.. Jim Rogers altın yatırımcılarını üzecek bir haber verdi ve altının bu yıl soluklanacağı tahmininde bulundu. Ancak daha önce de söylediği gibi altın düşse bile daha fazla alırım sözünü de unutmamak gerek. Altın 1999’daki 300 dolar seviyelerinden, şu anda 1,600 dolara çıktı. 2011’de 1,900 dolara sıçrama yapan altında şimdi ise düzeltme bekleniyor.

Herhangi bir varlığın 11 yıl üst üste değerlenmesinin alışılmadık bir şey olduğunu belirten Rogers, bu sebeple altındaki düzeltmenin devam etmesini beklediğini ifade etti.

Özellikle Fed’in ekonomiyi desteklemek için faiz oranlarını sıfıra yaklaştırması ve piyasaya trilyonlarca dolar enjekte etmesinden bu yana Rogers, altında boğaların yanında yer alıyor.

Fed’in politika hamlelerinin doları zayıflatması ve enflasyonist baskıları tetiklemesi, altını daha da cazip bir yatırım aracı hâline getirdi. Avrupa’daki borç krizi de altının yükselişini destekledi.

Rogers, uzun vadede altın trendinin hala yukarı yönlü olmasından ötürü Yatırımcıların altında hemen satışa geçmemesi gerektiğini belirterek, ancak yakın zamanda iyi bir alım fırsatı doğacağına dikkat çekti ve altının 1,100-1,200 dolara gerilemesi hâlinde alıma geçilmesini tavsiye etti.

Ancak diğer bazı uzmanlar, özellike ABD ekonomisinin hız kazanmaya devam etmesi hâlinde altının yükselişinin hız keseceğini düşünüyor. (The Lira)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir