İstihdam paketi genişletiliyor!

istihdam2555500 Bin kişiyi istihdam etmeyi planlayan paket geçen yıl açıklanmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla mevcut pakette düzenlemeler yaparak, ekonominin en başlıca problemi işsizlik için daha hızlı çözümler üretmek için çalışmalar başlatıldı.

Star’ın haberine göre; Geçtiğimiz yıl küresel krizin yaralarını sarmak için uygulamaya konulan ve 500 bin kişiye iş imkanı sağlayan paket, daha da genişletilerek yeni bir istihdam paketi oluşturulacak. Yeni paket kapsamında, devlet geçici işler için yeni işçi alacak. Bu kapsamda yeni paketle 500 bin kişinin üzerinde işsize iş kapısının açılması amaçlanıyor.

Köylere park yapımı planlanıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde Hazine ve Maliye’nin de katkıları ile sürdürülen yeni istihdam paketinde, geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan istihdam paketindeki, düzenlemelerin 2010 yılı içinde de devam etmesi öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl açıklanan istihdam paketinde Türkiye genelinde 120 bin işsize, okulların bakımı, köylerin çevre düzenlemelerinde istihdam edilmesi öngörülmüştü. Yeni istihdam paketinde, bu uygulamanın genişletilmesi planlanıyor. Bu kapsamda, yine 120 binin üzerinde bir işsizin istihdam edilmesi amaçlanıyor. Bu yıl işe alınacak işsizler ise okulların bakımının yanı sıra, köylerde tuvalet inşa edilmesi, parkların oluşturulması gibi projelerde görev alacaklar. Söz konusu kişilere, asgari ücret ödenecek. İşçiler belirli süre için alınacak. Ayrıca, meslek kurslarına bu yıl da devam edilecek. Meslek kurslarına devam eden işsizlere, devlet harçlık verecek. Söz konusu paket üzerindeki çalışmalar devam ettiği için tam olarak ne kadar işsizin istihdam edileceği henüz kesinleşmedi.

İşsizlere kaynak dağılımı

İstihdam paketinin kaynağı ise, bütçe gelirlerinde sağlanan iyileşmelerden karşılanacak. Maliye ve Hazine bürokratlarının hesabına göre, 2010 yılında büyüme rakamı yüzde 3.5 hedefin üzerinde gerçekleşecek. Bu da bütçe gelirlerinin hedefin üzerine çıkmasını sağlayacak. Dolayısıyla, bütçe hedeflerinin üzerinde gerçekleşecek tahsilatlar, istihdamın arttırılmasında kullanılacak. Böylece, istihdam paketi mali disipline de zarar vermemiş olacak.

One thought on “İstihdam paketi genişletiliyor!

  1. 25 senesini doldurmuş , sigorta prim gün sayısını doldurmuş çalışanlar emekli edilebilirler.Bu sayede işsiz olup iş arıyan arkadaşlara iş imkanı tanınmış olunur.Aynı zamanda emkli olan çalışanlar aldıkları tazminatlarla da ekonomide canlanma yaratabilirler.

    Saygılarımla…

Bir Cevap Yazın