İşsizlik oranında düşüş var!

issizlikGündemde TUİK’in müjdeli haberi var. Geçen yıla oranla yapılan istatistiki araştırmalarda işsizlik oranında azalma olduğu kaydedildi.

TÜİK’in verilerine göre işsizlik Nisan ayında geçen yılın aynı ayına oranla 14.9 azalış gösterdi. Bu verilerle işsizlik aylık bazda ikinci düşüşünü kaydetti.

Krizin etkisiyle Eylül ayından bu yana artışta olan ve Şubat’ta rekor düzeyen çıkan işsizlik oranı Mart ayı itibariyle düşüşe geçmişti. TÜİK verilerine göre işsizlik Mart döneminde yüzde 15.8’e olmuştu. İşsizlik, 2008 yılı Nisan ayında ise yüzde 9,9 düzeyinde bulunuyordu.

Türkiye’de açıklanan rakamlara göre yaklaşık 4 milyon işşiz bulunduğu belirtilirken, bu rakama iş bulma ümidini kaybedip, artık iş aramayanların eklenmesi ile sayının 7 milyona yaklaştığı ifade ediliyor.

KENTLERDE DAHA YOĞUN
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) üçer aylık dönemler itibarıyla her ay açıkladığı Hanehalkı İşgücü Anketinin, “Mart-Nisan-Mayıs 2009” dönemini kapsayan, “Nisan” sonuçlarına göre, bu dönemde iş gücüne katılım oranı ise yüzde 47,2 olarak hesaplandı.

İşsizlik oranı kentlerde yüzde 17,5, kırsal kesimde yüzde 9,5 olarak belirlendi.

2005 yılından itibaren Hanehalkı İşgücü Anketinin tahminleri, hareketli üçer aylık dönem ortalamaları esas alınmak kaydıyla aylık olarak yayınlanıyor. Bu seride ilgili üç aylık dönemin ağırlıkları, dönem ortası aya ilişkin nüfus projeksiyonları esas alınarak hesaplanırken, ifade kolaylığı açısından tahminler de dönem ortası ay adıyla ifade ediliyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir