İşkur’un belirlediği en gözde meslekler (2011)

İşkur Türkiye’de iş bulma konusunda birçok kişiye istihdam sağlamak için kurulmuş bir kamu kurumudur. Bu kuruluş’un zaman zaman büyük istihdamlara imza attığına hep beraber şahit olduk. Son olarak üniversite değil meslek seçin sloganı ile bugüne kadar ki en gözde meslekleri sıralayan işkur yakında yeni istihdamları açıklayacağını duyurdu…

1.7 milyon genç, geleceğini garanti altına alabilmek için üniversite sınavına girerken Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) gençlerin tercih yapmalarını kolaylaştıracak bir yol haritası hazırladı. Gençlere üniversite yerine meslek seçmelerini öneren İŞKUR’un yaptığı “İş Danışmanlığı Projesi” sonucunda Türkiye’de ön plana çıkan mesleklerin başında enerji sistemleri mühendisliği, raylı sistemler işletme teknikerliği, motorlu araçlar LPG bakım ve onarımcılığı geldi. İŞKUR tarafından hazırlanan ve 4 bin 888 mesleği anlatan Türk Meslekler Sözlüğü (TMS) de gençlerin rehberi olmayı hedefledi.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, işgücü piyasasına son yıllarda giren gözde meslekler de gençler için kurumun internet sayfasında yer alan sözlükte açıklamalı bir şekilde yer aldı. Proje, işsiz gençlerin özelliklerini ortaya çıkararak hangi alanda başarılı olabilecekleri konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. Projede hedef kitle “15-24 yaş arası genç erkekler”, “uzun süreli işsizler”, “kadınlar” ve “engelliler” olmak üzere dört ana başlık altında toplandı.

UZAY PİLOTU ARANIYOR!

Geleceğin mesleklerinin belirlendiği araştırmada ilginç sonuçlar çıktı. Yazılım mühendisliği, nükleer uzmanı, sanal market işletmeciliği gibi işlerin yanı sıra hafıza artırma cerrahlığı, uzay pilotluğu, gen terapistliği, soru bankası tasarımcılığı gibi ilginç meslekler de geleceğin meslekleri arasında yer aldı. Gelişen teknolojiyle birlikte elektronik gazetecilik, siber teknoloji mühendisliği, sanal market işletmeciliği gibi meslekler de önümüzdeki dönemde popüler olacak.

İşte Geleceğin Meslekleri

Enerji mühendisliği LPG bakım ve onarımı
Raylı sistemler teknikerliği
Yazılım mühendisliği
Nükleer uzmanlığı, uzay pilotluğu
Hafıza artırma cerrahlığı
Sanal market işletmeciliği
Elektronik gazetecilik
Gen terapistliği Nano yapı mühendisliği

7 thoughts on “İşkur’un belirlediği en gözde meslekler (2011)

  1. huzur evlerinde yaşlilara bakim yapmak istiyorum sac kesimi kuafrde yapilan bütün işlemleri yapiyoruz isteyenlerin bay bayan eşimle beraber kuafr salonumuz var ekstra iş olarak yapiyoruz huzur evleri yetiştirme yurlarida olabilir ilgilenlerin dikatine 05428289700

  2. işe ihtiyacım var ismim levent ekiz 3 aydır boşum güvenlik sertifikam var lise mezunuyum cep tel 05427107943 silahlı sertifikam var bilgisayar sertifikam var ingilizcem iyi

  3. 1983 doğumluyum.çocuk gelişimi mezunuyum.5yıllık iş tecrübem var.b sınıfı ehliyetim ve bilgisayar sertifikam var.işe çok ihtiyacım var.izmirde yaşıyorum.

  4. 1984 dogumluyum. 2008 iktisat örgün öğretim mezunuyum. çok iyi bilgisayar kullanıyorum.sertifikam var.ayrıca bir çok özel kurumdan aldığım sertifikalarım var insanlarla iletişimim çok iyidir. çabuk iletişim kurabilirim. sigortalı ve okuduğum bölümüle orantılı bir mesleği icra etmek istiyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

  5. 1986 doğumluyum askerlik görevimi başarı ile yerine getirdim.lise mezunum,ordu/fatsada ikamet ediyorum,özel güvenlik yaka kartım,bilgisayar sertifikam,(B)sınıfı sürücü belgem vardır.ilgili alanlarımda deneyimim vardır.işsizim iş bulup bende yuva kurmak istiyorum.dualarım sizlerle allaha emanet olun selamunaleyküm.(0530 288 21 56)

  6. 3 aydır issizim işci bulma kurumuna gittim bana belirlenen iş yerlerine gittim ama bana bulunan işlerde ya magışı dogru düzgün vermiyor yada sigortayı gec ödemeye başlıyor sizde ricam su an issizim bana iş bulmamda yardımcı olurmusunuz

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir