İşkur girişimci ev kadınları projesi büyük ilgi görüyor

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) yenilikleriyle adından son dönemde iyice söz ettirir oldu. İşkur bu kez işsiz kadınların girişimci kimliklerini ön plana çıkarmak için yeni bir projeye imza atıyor.  Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)uzun süredir işsiz kalan, işgücüne dâhil olmayan kırk bine yakın kadına iş kapısı aralayacak. “Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu” projesi ile 43 ilde ‘iş koçları’ eşliğinde yetiştirilecek kadınlara girişimcilik, çocuk/yaşlı bakımı eğitimi verilecek. Kadınların yüzde 24 olan işgücüne katılım oranının 2023 yılında yüzde 35’e çıkarılması hedefleniyor.

Özellikle kız çocuklarının mesleki eğitim programlarından yararlanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’yla ortak proje yürütülecek. Çocuk bakım hizmetleri, ev hizmetlerinde çalışan kadınlar, özürlülerin istihdamı ve kontenjanlarının doldurulması, gençlerin istihdamının arttırılması konularında da yeni teşvik olanakları yaratılacak.

Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında, 27 milyon euroluk bir bütçeyle kadınlara iş kapısı açılacak. Projenin hedef grubunu, yaşlı ve çocuk bakımı nedeniyle uzun süre işsiz kalan ve işgücüne dâhil olmayan kadınlar oluşturuluyor.

One thought on “İşkur girişimci ev kadınları projesi büyük ilgi görüyor

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir