İş dünyasının en zengin patronları nerelerde oturuyor?

Dev şirketlerin kurucuları ve üst düzey yöneticisi konumunda bulunan Türkiye‘nin en zengin iş adamları ve patron dünyasının en fenomen isimlerinin nerelerde oturduğuna dair sizleri bilgilendirmek istedik.

Türkiye’nin önde gelen işadamlarının büyük çoğunluğu, zenginliğin sembolü olan yalı ve köşklerde oturuyor. Boğaz’a nazır evlerde oturmayı tercih eden iş dünyasının isimleri, Bebek, Tarabya, Kuruçeşme, Kanlıca, Yeniköy, Çengelköy gibi semtlerde yoğun olarak yaşıyorlar. İşadamlarının oturduğu yalı ve köşklerinin değeri 10 milyon dolardan başlayıp 150 milyon dolara kadar çıkıyor. Boğaz’da en çok yalı sahibi olan aile 17 yalı ile Sabancılar. Boğaz’da beş yalısı bulunan Yalçın Sabancı, ailenin en fazla yalıya sahip üyesi. Koç ve Kibar Aileleri’nin de üçer tane yalısı bulunuyor.

Yalıların yanı sıra tercihini son yıllarda yapılan ultra lüks villa ve rezidans tarzındaki evlerden yana kullanan isimlerin sayısında da artış var. İş dünyasının isimleri tatillerini ise, Bodrum, Göcek, Ayvalık gibi tatil beldelerindeki yazlıklarında geçiriyorlar. Yurt dışında ev sahibi olan işadamlarının sayısı her geçen gün artıyor. İşadamları, kısa süreliğine kalmak, tatil yapmak hatta yatırım amaçlı New York, Dubai gibi kentlerden ev satın alıyorlar.

İşte iş dünyasının önde gelen isimlerinin oturduğu yerler…

GÜLER SABANCI

Sabancı Holding’in patronu Güler Sabancı’nın Sarıyer’de, Büyükdere Caddesi üzerinde malikanesi bulunuyor. Emekliliğini geçirmek için 2005 yılında Cunda Adası Pateriça mevkiinde elektriği ve suyu olmayan iki köyden, yedi taş ev ve bir zeytinlik alan Sabancı, 2008’de ise Hakkıbey Yarımadası’nda Halis Komili ve Cem Boyner’in yazlıklarının karşısında 150 dönümlük bir arsa alarak ilçedeki gayrimenkullerinin sayısını artırmıştı.

Sabancı, Hakkıbey Adası’nda yaz tatilini geçirmek amacıyla çiftlik evi yaptırmayı planlıyor. Çeşme-Ilıca’da Nars adlı ilk butik otelini açan Sabancı’nın Alaçatı’da da Nars Alaçatı adlı butik oteli bulunuyor. Sabancı’nın Alaçatı’da ayrıca 50 dönüm civarında arsası var. Güler Sabancı, Ilıca’da bir de at çiftliği kurmaya hazırlanıyor.

SUZAN SABANCI DİNÇER

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve eşi Haluk Dinçer, Yeniköy-Sarıyer sahilinde bulunan Tahsin Bey Yalısı’nda oturuyor. Suzan Sabancı Dinçer, Uzanlar’a ait Sarıyer’deki Afif Ahmet Paşa Yalısı’nı geçen yıl 58 milyon TL’ye almıştı. Eşi Haluk Dinçer ise 2004’te Erol Aksoy’un borçlarından dolayı TMSF’ye geçen Tahsin Bey Yalısı’nı 22.2 milyon dolara satın almıştı. Yalının bugünkü değerinin 115 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Suzan Sabancı Dinçer ve Haluk Dinçer çifti, en son Sarıyer’deki Afif Paşa Yalısı’nı kat kat kiraya vermeye karar vermişti.

İstinye Mahallesi, Köybaşı Caddesi’nde yer alan toplam 22 oda ve sofası olan tarihi yalı, bin 250 metrekare kullanım alanına sahip. Tarihi yalıda zemin kat, iki normal kat, çatı katı ve çatı arası bulunuyor. Sabancı, Vaniköy’de bulunan Andiçen Villaları sitesinin en tepesindeki adeta bir kaleyi andıran lüks villasını ise geçen yıl Orta Anadolu Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karamancı’ya 7 milyon TL’ye satmıştı. Kuzeni Güler Sabancı gibi Cunda Adası’na ilgi duyan Suzan Sabancı, yaklaşık bir buçuk yıl önce buradaki tarihi Ay Işığı Manastırı’nı çevreleyen 171 dönüm araziyi 2 milyon Euro’ya satın almıştı.

YALÇIN SABANCI

Türkiye’nin en zengin işadamları sıralamasında yer alan diğer bir Sabancı, Ya-Sa Holding’in sahibi Yalçın Sabancı’nın oldukça geniş bir gayrimenkul portföyü var. Kişisel servetinin yüzde 80’ini gayrimenkul yatırımlarının oluşturduğunu söyleyen Sabancı’nın, İstanbul’da 60 dairesi ve deniz manzaralı 10 villası bulunuyor. Ayrıca Boğaz’da beş yalısı var. Yalçın Sabancı’nın Kırklareli Celaliye’de işadamı Asım Kocabıyık’tan 20 yıl önce satın aldığı deniz kenarındaki evi, Adana’da blok apartmanları, portakal bahçeleri ve arazileri, Toroslar’da bir dağ evi bulunuyor.

DEMİR SABANCI

Sabancı Holding’den ayrılarak Sedes Holding’i kuran Demir Sabancı, Hasip Paşa Yalısı’nda oturuyor. Beylerbeyi’nin en gösterişli yalılarından biri olan Hasip Paşa Yalısı, Kalkavan Yalısı olarak da biliniyor. Beylerbeyi Yalıboyu Caddesi’nde 4 bin 106 metrekarelik arsa üzerine konuşlanmış yalı, iki büyük salon ve 26 odadan oluşuyor. Yalının bugünkü değeri 160 milyon dolar civarında. New York’ta da evi bulunan Sabancı, kısa bir süre önce Manhattan 64. Cadde’de dört katlı bir binayı 2,9 milyon dolara almıştı.

DEMET SABANCI
Hacı Sabancı’nın kızı Demsa’nın sahibi Demet Sabancı ve eşi Cengiz Çetindoğan, Kandilli’deki Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nın sahibi. 18’inci yüzyılın başlarında yaptırılan yalının toplam bin 921 metrekare arsası bulunuyor. Yalının değerinin 85 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

RAHMİ KOÇ

İki yıl önce en lüks rezidans projelerinden biri olan Fulya’daki Selenium Twins’ten bir daire alan Rahmi Koç, bazı zamanlar buradaki boğaz manzaralı evinde kalıyor. Selenium Twins’teki en pahalı daireyi satın alan Koç’un süper lüks daireye 4 milyon dolar ödediği söylenmişti. Rahmi Koç’un Sarıyer’deki Sadberk Hanım Müzesi’nin hemen yanında bir köşkü bulunuyor. Tarihi köşk, geçen sezon izlenme rekorları kıran Aşk-ı Memnu dizisinin çekildiği villa olarak da biliniyor. Ünlü işadamının Ayvalık-Cunda Adası’nda ise yazlığı bulunuyor ve yaz tatilinin bir kısmını buradaki yazlığında geçiriyor. Marmara Denizi’nde, Tuzla’nın karşısında bulunan ada, Koç’a ait.

MUSTAFA KOÇ

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Beykoz Kanlıca’daki Nuri Paşa Yalısı’nda oturuyor. Abdülhamid’in subaylarından Nuri Paşa tarafından 1895’te yaptırıldığı tahmin edilen yalıda, uzun yıllar Rahmi Koç yaşamıştı. Rahmi Koç Kandilli’deki Kont Ostrorog yalısına taşınınca bu yalı oğlu Mustafa Koç’a kalmıştı. İki katlı ahşap yalının değerinin 80 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

ÖMER KOÇ
Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Ömer Koç, halası Sevgi Gönül’ün kendisine miras bıraktığı Kandilli’deki yalısında oturuyor. Koç’un, Üsküdar -Salacak’ta rezidansı var. İstiklal Caddesi üzerinde sergi sarayı açan Ömer Koç, tarihi binanın üst katında da bazen kalıyor. Ömer Koç’un Bodrum Yalıkavak’ta ise yazlık olarak kullandığı bir villası bulunuyor.

ALİ KOÇ
Koç Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Kandilli’de, Göksu Caddesi üzerinde yer alan Kont Ostrorog Yalısı’nın sahibi. Boğaziçi’ndeki en güzel ve tarihi binalardan biri olan yalı, 684 metre kare yüzölçümüne sahip. Rahmi Koç, Kont Ostrorog Yalısı’nı 2001’de almış, restorasyon çalışmasının ardından burada bir dönem kendisi kalmıştı. Denizden bakıldığında, yan yana birleştirilmiş iki yalı gibi gözüken Kont Ostrorog Yalısı’na 105 milyon dolar değer biçilmişti. Ali Koç’un Bodrum Yalıkavak’ta ise yazlığı bulunuyor.

HÜSNÜ ÖZYEĞİN

3 milyar doları bulan kişisel servetiyle Türkiye’nin en zengin işadamı olan Hüsnü Özyeğin’in Bodrum- Gündoğan’da lüks bir villası bulunuyor. Özyeğin’in oğlu, Fiba’nın veliahtı Murat Özyeğin eşi Edvina Özyeğin’le Bebek’te yaşıyor. Murat Özyeğin’in Çengelköy’de de evi var. Murat -Edvina Özyeğin çifti bazı zamanlar New York’taki evlerinde de kalıyor. Hüsnü Özyeğin, oğlu Murat Özyeğin için yaklaşık iki yıl önce New York’tan 6 milyon 500 bin dolar ödeyerek 3 yatak odalı ev satın almıştı.

ŞARIK TARA

2.6 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin üçüncü ismi olan Enka’nın patronu Şarık Tara, yıllardır Bebek Ayşe Sultan Korusu’ndaki villasında oturuyor. Yeniköy Yol Yalısı’nın da sahibi olan Tara, iki çocuğundan biri olan Leyla Tara Suyabatmaz için bu yalıyı satın almıştı. Yalı iki dönüm bahçe içinde yer alıyor. Kıstak Adası’nın da sahibi olan Tara, kızı Leyla’ya doğum günü hediyesi olarak 4 milyon dolara bu adayı almıştı. Eşek veya Orak Adası olarak bilinen Kıstak Adası, 56 bin metrekare büyüklüğe sahip.

FERİT ŞAHENK
Doğuş Holding’in sahibi, Türkiye’nin yeni kuşak patronlarının en önemli temsilcilerinden Ferit Şahenk’in Beykoz Çubuklu’da malikanesi, ayrıca Emirgan ve Bebek’te köşkü var. 2.1 milyar dolar servete sahip olan Şahenk’in, Bodrum’da 8 oda, 2 büyük salon ve 8 banyolu süper lüks bir villası, yine Bodrum-Türkbükü’nde satın aldığı başka bir villası var. Ferit Şahenk, geçtiğimiz aylarda İstanbul’un tarihi semtlerinden Galata’da Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı’nın sahip olduğu binanın yanındaki tarihi apartmanı 8.5 milyon TL’ye almıştı. Şahenk’in Dubai’de de evi var. Şahenk, 828 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası olan 160 katlı Burj Halife’den bir daire satın almıştı.

MURAT ÜLKER

Türkiye’nin en zengin işadamları arasında bulunan Ülker Holding’in patronu Murat Ülker, oturmak için Anadolu yakasını tercih eden işadamları arasında. Ülker’in Üsküdar Vaniköy’de yalısı, Çamlıca’da köşkü bulunuyor. Murat Ülker, iş yaşamının stresini ise İshaklı-Saklıköy’de bulunan çiftlik evinde atıyor.

BÜLENT ECZACIBAŞI

Bülent-Oya Eczacıbaşı çifti, 1989’dan bu yana Yeniköy sahil yolunda Hollandalılar Yalısı adıyla bilinen beyaz köşkte oturuyor. Eczacıbaşı çifti zaman zaman Trabya’daki villalarında da ikamet ediyor. Eczacıbaşılar’ın Bodrum’da yazlıkları var.

ALİ AĞAOĞLU

Lüks arabaları helikopterleriyle son dönemlerin en çok konuşulan işadamlarından Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Vaniköy’deki yalısında oturuyor. Dört katlı olan yalı, toplam bin metrekare büyüklükte. Ağaoğlu 2 yıl sonra ise yap-işlet-devretle aldığı dünyanın en eski ahşap yalısı olan Amcazade Yalısı’nın haremlik bölümüne taşınmayı planladığını söylemişti. Ağaoğlu, restorasyonun ardından turizme açılacak yalıların 2 katlı toplam bin 800 m2 büyüklüğündeki haremlik kısmını kendisi için restore ettiriyor. Ağaoğlu’nun Trabzon’da 6 milyon dolara yaptırdığı bir evi bulunuyor.

AHMET NAZİF ZORLU
Zorlu Holding’in patronu Ahmet Nazif Zorlu, Boğaz’da Hisar’ın üstünde restore ettirdiği eski bir köşkte yaşıyor. Zorlu, Yeşilköy’de yıllardır oturduğu villasını satıp buraya yaklaşık üç yıl önce yerleşmişti. Ahmet Nazif Zorlu, ada sahibi olan işadamları arasında da bulunuyor. Uzan ailesine ait olan ve TMSF tarafından 2005 yılında satışa çıkarılan Zeytin Adası’nı 15 milyon 250 bin liraya satın almıştı. Nazif Zorlu’nun kızı Şule Zorlu ise Tekfen Holding’in patronu Feyyaz Berker’in yaklaşık iki yıl önce 10 milyon dolara satın aldığı Bebek’teki yalısında kalıyor.

CEM-ÜMİT BOYNER

Boyner Holding’in sahibi Cem Boyner ve eşi Ümit Boyner, Kanlıca’daki bir yalılarında yaşıyor. Yalısı ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun hemen yanında yer alan Boyner çifti, Aksu’yla komşu. Rahmi Koç, Halis Komili gibi Cunda Adası’nda yazlık sahibi olan Boynerler, tatillerini buradaki 200 yıllık yazlık evlerinde dinlenerek geçiriyor. Boyner çiftinin 50 dönüm arazi içinde konumlanmış 700 metrekarelik üç katlı bir yazlık evi, zeytinlikler arasında yer alıyor.

ÖMER DİNÇKÖK

Akkök Holding, Aksu, Akmerkez ve Akmerkez Rezidans’ın sahibi olan Dinçkök Ailesi’nin üyesi Ömer Dinçkök’ün, Tarabya’da köşkü bulunuyor. Ömer Dinçkök ve eşi Ayşegül Dinçkök, yıllardır oturdukları dört dairenin birleşimden oluşan Ulus Boğaziçi Sitesi’ndeki meşhur evlerinden üç yıl önce taşınarak buraya yerleşmişti. Ömer Dinçkök’ün Bodrum’da da bir villası var. Dinçkök, aynı zamanda Bodrum Gündoğan Koyu’nun hemen karşısındaki Apostrol Adası’nın sahibi.

ALİ DİNÇKÖK

Akkök Grubu’nun sahiplerinden Ömer Dinçkök’ün kardeşi Ali Dinçkök, bazen Levent’teki villasında bazen de Akmerkez’deki rezidansında kalıyor. Ali Dinçkök, tıpkı kardeşi Ömer Dinçkök gibi ada sahibi. Kınalıada’nın karşısındaki Kaşık Adası Ali Dinçk’ün.

ALİ KİBAR

Türkiye’nin en zengin 100 ailesi arasında bulunan Kibar Ailesi’nin temsilcilerinden Kibar Holding’in patronu Ali Kibar’ın iki yalısı bulunuyor. Kuzguncuk’taki Madam Ağavni Muratyan Yalısı’nın sahibi olan Kibar, burayı Galatasaray Spor Kulübü yöneticilerden Yiğit Şardan’a kiraya vermişti. Ali Kibar, yeni satın aldığı Rumelihisarı’ndaki Ferhan Baras Yalısı’nın da sahibi. Kibar, kısa bir süre önce bu yalıyı Dünya Göz Hastaneleri’nin patronu Eray Kapıcıoğlu’ndan 9 milyon euro’ya satın almıştı. Kibar Ailesi’nin Bebek’teki Nuri Çapa Yalısı’nı ise baba Asım Kibar kullanıyor.

TUNCAY ÖZİLHAN

Anadolu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve eşi Emine Özilhan, Kavacık’taki villalarında oturuyor.

ERDOĞAN DEMİRÖREN

Demirören Grubu’nun başında yer alan Erdoğan Demirören, uzun yıllardır Kanlıca ile Anadolu Hisarı arasında bulunan Marki Ahmet Necip Bey Yalısı’nda oturuyor. 19. yüzyılda yapıldığı belirtilen yalının, 2 bin 400 metrekare arsası ve 700 metrekare oturumlu binası var. Demirören’in oğlu BJK Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve eşi Revna Demirören ise Anadoluhisarı’nda oturuyor.

NEZİH BARUT

Abdi İbrahim İlaç’ın üçüncü kuşak patronu Nezih Barut Kanlıca’daki 120 yıllık Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı’nın sahibi. Barut, TMSF’nin satışa çıkardığı yalıyı geçen yıl satın almıştı. Barut’un 40 milyon dolar değer biçilen yalıyı, 20 milyon dolardan daha az bir paraya aldığı söylenmişti. 5 yıl önce yenilenen yalının denize 40 metre cephesi var.

HALİS KOMİLİ

Türkiye’nin en köklü sanayi şirketlerinden Komili’nin sahibi olan Komili Ailesi, Kandilli Göksu Caddesi üzerindeki tarihi Kıbrıslı Yalısı’nın sahibi. Tarihi yalı Halis Komili’nin eşi Alev Komili’ye ait. 18’nci yüzyılda inşa edilen yalı, 64 metrelik cephesiyle boğaza en geniş cephesi olan yalı ünvanına sahip. Tarihi yalı, sofalarından başka, alt katta 15, üst katla 6 olmak üzere toplam 21 odalı. Şu an birkaç hissedara ait olan yalının üçte birinde Alev-Halis Komili çifti, kalan diğer üçte birlik bölümlerde ise Ömer Üründül ve Dirvana Aileleri oturuyor. Cem Boyner’le komşu olan Komili’in Cunda yazlığı bulunuyor.

REMZİ GÜR

Başbakan Erdoğan’ın çocuklarına verdiği bursla gündeme gelen son dönemlerin yıldızı parlayan işadamlarından Remzi Gür, İstinye’nin en şaşalı köşklerinden Aslanlı Köşk’te oturuyor. Erkek giyim markası Ramsey’in sahibi olan Gür, geçen yıl Halis Toprak’tan TMSF’den geçen yalıya 23.8 milyon TL’yle en yüksek teklifi vererek sahip olmuştu. 150 metre cephesi, dört kapısı, iki asansörü olan köşk, boğazın en kıymetli yapıları arasında. Değerinin çok altında satıldığı iddia edilen köşkün gerçek değerinin 140 milyon dolar olduğu ifade ediliyor. Gür, buraya taşınmadan önce 2007’de 10 milyon dolara satın aldığı Bebek’teki villasında oturuyordu.

MEHMET EMİN HİTAY

Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Hitay, Bebek’te yer alan Sadıkoğlu Yalısı’nın sahibi. Hitay yalıyı, 2006 yılında 20 milyon dolara Sadıkoğlu Ailesi’nden almıştı.

2 thoughts on “İş dünyasının en zengin patronları nerelerde oturuyor?

  1. SELAMÜN ALEYKÜM ÖZÜRLÜYÜM BEN 6 SENE iş ÇALISMIYORUM SABRIM ALLAH HAMDOLSUN….
    İŞADAM KİBİRLİ OLSUN MERHAMET ETMEMİŞ
    BİLİYORUM ŞÜPHESİZ…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir