İran ile Türkiye Doğalgaz Anlaşması -Video-

32432iran-turkiye-dogal-gazDoğalgazda Rusya bağımlılığından kurtulmak adına yapılan girişimler kapsamında masadan ilk defa resmi bir görüşme gerçekleşti.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyareti enerjide somut bir adımla sonuçlandı; 2.5 yıldır masada olan doğalgaz mutabakatına imzalar atıldı. Buna göre, Türkiye Güney Pars Doğalgaz Sahası’nda ihalesiz olarak gaz arayacak. Gazın bir bölümü, Nabucco’ya gönderilebilecek.

Türkiye, buradan çıkardığı gazın yüzde 50’sini pazarlayabilecek. Güney Pars Sahası’nın toplam gaz rezervi 14 trilyon metreküp olarak tahmin ediliyor.

Türkiye bu bölgeden yılda 35 milyar metreküp gaz elde etmeyi planlıyor. TPAO ile İran kamu şirketlerinin ortaklığıyla kurulacak üçüncü bir şirket tarafından çıkarılacak gazın yarısı Türkiye’nin olacak. Türkiye’ye ulaşacak gaz, hem iç tüketimde kullanılacak, hem de Avrupa’ya ihraç edilecek.

Görüşmelerde, sınırda toplam 6 bin megavat kapasiteli iki elektrik santrali kurulması, Trabzon’un, İran’ın Bandar Abbas Limanı’na bağlanacağı bir taşıma ağı kurulması konusunda da anlaşmaya varıldı. İki ülkede karşılıklı banka kurulması konusunda da anlaşma sağlandı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir