İndirmenin Güvenli Yolu

İndirmenin Güvenli Yoluİnternet günümüzde neredeyse her ihtiyacımıza cevap veriyor. Merak ettiğimiz bilgileri öğrenebiliyoruz sevdiğimiz şarkılara ve filmlere bir tıkla ulaşabiliyoruz. Doğru kullanıldığında zararsız olan internet ortamı yanlış kullanım halinde bazı sorunlara yol açabiliyor. İnternette bulunan her bilginin doğru olmadığını bilmek gerekiyor. Çeşitli programları ücretsiz paylaşan siteler arasında da doğru seçim yapmak gerekiyor. Her sitede güvenli programların bulunduğunu söylemek maalesef çok güç.

Bu nedenle güvenilirliğini kanıtlamış olan sitelerden program ve benzeri ihtiyaçları indirmek en doğru seçenek olacak.

Müzik herkesin hayatının bir parçasıdır. Tercih edilen tarzlar farklı olsa da müzik herkesin yaşamına renk katar. Artan taleplere paralel olarak film indir müzik indir ve benzer temalara sahip siteler de çoğalıyor. Bu amaçla kullanılan sitelerde çoğunlukla sadece üye olmak yeterli oluyor. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli şey telif hakkından doğabilecek yasal zorunluluklara karşı bilgili olmak. Telif hakkı ödenmeden indirilen eserlerin fikir sahibi olunduktan sonra bilgisayardan silinmesi gerekiyor. Her eser için telif hakkı talep edilmiyor.

Birçok müzik grubu ve sanatçı eserlerini hayranları ile ücretsiz paylaşıyor. Üyelik işlemlerinin ardından internet sitelerinin kategorileri altından istenilen eser ve programlara ulaşmak mümkün oluyor. Beğenilen programa tıklandıktan sonra açılan sayfada indir butonuna basılarak program bilgisayara indirilebiliyor. Güvenilir içerikler sunan sitelerde kullanıcılar ile paylaşılan programlar paylaşılmadan evvel virüs taramasından geçiriliyor. Elbette herkesin kullandığı bilgisayarında indirilen içerikleri tarayan bir virüs tarama programının olması en iyisidir.

Program indirmekten söz etmişken bir bilgisayarda olması gereken programlardan bahsetmekte yarar vardır. Değindiğimiz gibi bir bilgisayarda öncelikle uygun bir virüs programının olması gereklidir. Bununla beraber işleri kolaylaştıran programlar da vardır. Değişik formatlarda olan dosyaları okumak için tasarlanmış olan programlar bunlar arasında sayılabilir. Yine diğer bir yararlı program türü ise dönüştürücü programlardır. Dosyaların biçimini değiştirmeye olanak sağlayan bu programlara genellikle ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle dosya gönderim ve alımlarında vakitten kazanmayı sağlayan Winrar da gerekli programlardan bir tanesidir. Bu program sayesinde içeriği kalabalık olan dosyaları sıkıştırarak rar ve zip uzantılı dosyalara çevirmek mümkündür.

Bize gönderilen rar ve zip uzantılı dosyaları açmak için de yine bu programa ihtiyacımız olacak. Her ihtiyaca uygun kolaylık sağlayan çok sayıda program vardır. Araştırıp indirerek bilgisayarlarımızı kendimize özel bir hale getirebiliriz. Programların bazıları zaman kısıtlamalı olarak sunuluyor. Bunun anlamı programı indirip belirtilen süre boyunca deneyebiliriz. Sonrasında eğer istersek satın alır ya da almayız. Bu avantajlı bir durum. Bazı programlarda ise özellik kısıtlaması konmuş oluyor. Bu durum biraz sıkıntı vericidir. Çünkü programı tüm özellikleriyle denemek mümkün olmadığından tam anlamıyla merak gidermek de mümkün olmuyor.

Bir Cevap Yazın