Hediye çekine de kredi kartıyla taksit yasağı

Hediye çekine de kredi kartıyla taksit yasağı yapıldıÖzellikle cep telefonu satışlarını ciddi anlamda etkileyen taksit yasağını aşmak için hediye çeki, telefon kılıfı satışı gibi yollara başvurulmasının ardından BDDK hediye çekine’de taksit yasağı getirdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) hazırladığı, hediye çeki ve kartlarına taksit yasağı getiren “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte yer alan ifadeler;

“Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26′ncı maddesinin yedinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki sekizinci fıkra eklenmiştir.

“TAKSİT UYGULANMAZ”

7) Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.

“KURUMSAL KREDİ KARTLARI HAKKINDA UYGULANMAZ”

8) Yedinci fıkranın ikinci cümlesi, kurumsal kredi kartları hakkında uygulanmaz”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir