2012’de turizm sektöründe hedef yüzde 14 büyüme

Türkiye’nin 2012 yılı beklentileri her geçen gün talebi karşılamak adına artmaya devam ediyor. Bu yıl turizm sektöründe beklenen turist sayısı %14 büyüme ile 35 milyon olarak düşünülüyor.. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, turizm sektöründe bu yıl yüzde 13-14 arası büyüme beklerken, turist sayısının da 35 milyonu bulacağını söyledi. Ulusoy görev süresinin 2 yıl daha uzamasıyla ilgili olarak ise esprili şekilde, ‘İhale yine bana kaldı’ dedi.

 

Capital ve Ekonomist dergilerinin Bursa’da düzenlediği Uludağ Ekonomi Zirvesi kapsamında konuştuğumuz Ulusoy, 2012’nin, 2011’den daha iyi geçmesini beklediklerini belirtirken sektöründeki büyümenin bu sene yaklaşık yüzde 13-14 arasında olacağını tahmin etti.

Ulusoy, “Siyasi gerginlikten dolayı İran ve Suriye’den kaybımız olmasına rağmen bu yıl hedefimiz 35 milyon turist. Ancak turizmi çeşitlendirmemiz ve 12 aya yayılmış hale getirmemiz lazım” dedi.

‘MARİFET 50 MİLYON TURİST GETİRMEK DEĞİL”

Türkiye’nin 2023 yılında ağırlayabileceği turist sayısı 50 milyon kişiye çıkarabileceğini ancak o noktadan sonra artık seçici olması gerektiğine dikkat çekti.

Ulusoy, Türkiye’nin artık kendisini ucuza pazarlamaması gerektiğini de belirterek, “marifet 50 milyon turist getirmek değil, kişi başına 1,000 dolardan fazla kazanmaktır” dedi. Türkiye’de şu anda turist başına gelir miktarı 700 dolar civarında bulunuyor.

ARTIK YURTDIŞINA ÇOK TURİST GÖNDERİYORUZ

Ulusoy, Türkiye’nin önceden turizmde sadece ithalat yapan konumda olduğunu ama artık bu tablonun değiştiğini ve yurtdışında önemli sayıda turist göndermeye başladığını da söyledi.

Ulusoy şöyle konuştu:

“İtalya artık hep sen benden turist alıyorsun diyemiyor. İtalya’dan ne kadar turist alıyorsak o kadar da gönderiyoruz. Hırvatistan, Tunus, Lübnan, Avusturya, Macaristan, Uzak Doğu, Singapur, Kore ve Tayland’a Türklerin iyi müşteri olduğunu kabul ettirdik. Karar verenler listesinde artık biz de varız.”

“İHALE YİNE BANA KALDI”

12 yıldır aralıksız TURSAB başkanlığı görevinde bulunan Ulusoy, son genel kurul sonrası yeniden başkanlığa seçilmesi konusunda ise ‘ihale yine bana kaldı’ değerlendirmesinde bulundu.

Ulusoy şöyle konuştu:

“Son genel kurulda aday çıkmaması nedeniyle yaklaşık iki yılda daha göreve devam edeceğim. Hizmet etmekten memnunum ancak sürekli sınırları zorluyoruz. Camia hizmet istiyor. Bölgelerdeki teşkilatlarımız çok iyi çalışıyor. Bu başkanlıkta 12’inci yılım ve iki seneyle birlikte aralıksız 14 yıl olacak. İki yıl da önceden var 16 yıl, 2 yılda muhasiplik yapmıştım, 18 yıl. Artık yolun sonuna geldik. Ama, aday çıkmayınca ihale yine bize kaldı.”

KAYAK TURİZMİ HIZLI İLERLİYOR

Ulusoy, Türkiye’de kayak turizminin de önemli aşama kaydettiğine dikkat çekti. Ulusoy, her ne kadar toplam turizm geliri içindeki payı çok büyük olmasa da çeşitlilik yaratması açısından bunun önem arz ettiğini söyledi. Ulusoy bugün kayak yapmaya gelen turistin daha sonra sağlık turizmi için ardından da sağlıklı yaşlanmaya geleceğini belirterek bunun yaratacağı devamlılığa vurgu yaptı.

Ulusoy, “Önceden sadece Uludağ vardı, şimdi Palandöken, Erciyes, Sarıkamış, Ilgaz, Kartepe var… Peşinden Isparta’da Davraz devreye giriyor. Ayrıca Bitlis’te Ahlat’ta da kayak merkezleri olacak” dedi. Emek Kaplangil/ Hürriyet

Geçmiş yıllarda gelen turist sayısını öğrenmek için tıklayın

Bir Cevap Yazın