Hangi sektörlerde iş var? (2010)

meslekler255Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Prof. Dr. Muammer Kaya’nın gündeme getirdiği garanti meslek araştırması oldukça dikkat çekici.. Yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz ekonomik krizde devamlılığını kaybetmeyen sektörler listelenmiş ve önümüzde ki 50 yıl boyunca hangi sektörlerin devamlılığını koruyacağını yani uzun süreli çalışma imkanı sunacağını açıklamış. İşte yapılan araştırmalara iş garantisi sağlayan 50 meslek:

1. Bilim ve Teknoloji

Teknoloji tüketicilerin günlük yaşamlarının her alanında kritik rol oynuyor. Bilgisayar yazılım mühendisleri insanların hayatının kolaylaştırırken sistem analistleri şirketlerin teknoloji verimliliğini artırma yolunda çalışmalar yapıyor. Günümüzde çevre ve tıp bilimleri bilgi teknolojileri ile birçok alanda kesişerek hızla gelişen yeni kariyer alanları oluşturuyor. Mühendislik bilimlerini insan vücudu ve tıbbi bakım problemlerine uygulayan biomedikal mühendisler, dünyadaki su ve havayı çok kompleks teknolojiler kullanarak izleyen meteorolojistler ve hidrojeolojistler gibi… İşte bilim ve teknoloji alanında popüler olacak meslekler:

– Bilgisayar yazılım mühendisliği,
– Bilgisayar sistem analistliği,
– Bilgisayar ağ/şebeke mimarlığı,
– Biyomedikal mühendisliği,
– Çevre bilim teknisyenliği,
– Hidrojeolojist,
– Çevre mühendislik teknisyenliği,
– İnşaat mühendisliği,
– Meteorolojistler

2. Sağlık Hizmetleri

Sağlık hizmetlerindeki büyüme oldukça hızlı. Dünya nüfusunun her yıl milyonlarca artması sağlık hizmetlerine talebi daha da artıracak. Bu yüzden de sağlık hizmetleri sektöründe önemli inovasyonlar yapılacak. Sağlık hizmetlerine erişimin yaygınlaşması ve bu hizmetlerin satın alınabilir konuma gelmesi özellikle daha az/ucuz eğitim gerektiren teknisyenlik tarafında önemli gelişme sağlayacak. Doktor asistanlığı, fizyoterapist asistanlığı, röntgen teknisyenliği gibi… Öne çıkacak meslekler ise şöyle:

– Röntgen teknisyenliği,
– Veterinerlik,
– Laboratuar teknisyenliği,
– Fiziksel terapist/Fizyoterapist
– İş terapistliği,
– Hemşire,
– Doktor asistanlığı/Hasta bakıcılık,
– Optometrist,
– Fiziksel terapi asistanlığı,
– Diş hijyenciliği,
– Okul psikoloğu

3. Eğitim ve Sosyal Hizmet Sektörü

Çalışırken okumak isteyenler tıp ve halk sağlığı gibi sosyal hizmetler alanında kariyer yapmayı tercih edebilir. Sekreterlik, toplum hizmetleri, toplumu yönlendirme hizmetlerinde da çalışılabilir. Eğitim sektöründe okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve lise düzeyinde özel eğitim/özürlü eğitimi öğretmelerine duyulan ihtiyaç artarak devam edecek. Bu sektörde ekmek kapısı olmaya devam edecek meslekler ise şöyle:

– İtfaiyeci,
– Medyatör,
– Sekreter,
– Şehir Plancısı,
– Özel eğitim öğretmenleri,
– Adliye çalışanı,
– Halk sağlığı çalışanı,
– Acil yardım uzmanları,
– Evlilik ve aile terapistleri

4. İş ve Finans

Tüketiciler emeklilikleri için şirketlerse yatırım analizleri için mali tavsiyelere ihtiyaç duyar. Bu anlamda kişisel ve kurumsal finans analistleri için gelecek parlak görünüyor. Krizlere rağmen kredi sağlayan kuruluşlara da çok iş düşecek. İş dünyası iş geliştirme ve girişimcilik eğitimi olan uzmanlara daha çok ihtiyaç duyacak. Şirketler toplum imajını artırmak için daha fazla halkla ilişkiler uzmanı istihdam edecek. Öne çıkan meslekler şunlar olacak:

– Sigorta uzmanı,
– Eğitim uzmanları,
– Finansal danışman,
– Finansal analistler,
– Pazar araştırma analisti,
– Muhasebeci,
– Borç verme uzmanları,
– Halkla ilişkiler uzmanları,
– Maliyet hesaplayıcılar,
– Toplantı planlayıcıları,
– Lojistik uzmanları

5. Yaratıcı Sektörler ve Hizmet Sektörü

Masa başı işler herkese uygun olmayabilir. Bazı şanslı kişiler bir ofise tıkılıp tüm günü masa başında geçirmek zorunda kalmıyor. Yaratıcı kişiler için aşağıdaki işlerden ekmek yemek mümkün:

– Ticari pilotluk,
– Teknik yazarlık,
– Cenaze direktörlüğü,
– Güvenlik sistemleri kuruculuğu,
– Peyzaj mimarlığı,
– Tesisatçılık,
– Film ve video editörlüğü,
– Multimedya uzmanlığı,
– Oyun yöneticiliği,
– Kayyumluk

Kaynak: İşteinsan

One thought on “Hangi sektörlerde iş var? (2010)

Bir Cevap Yazın