Global Girişimcilik Haftası İstanbul 5 Kasım 2010

5 Kasım 2010 tarihinde Global Girişimcilik Haftası İstanbul‘da başlıyor. Girişimci yönünüzü bu etkinliklerle ortaya çıkarın!

TOBB, gençleri girişimciliğe teşvik etmek ve girişimcilik hakkında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada gerçekleştirilen Global Girişimcilik Haftası etkinliklerinin Türkiye ayağını 5 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirecek.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun liderliğinde; TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz ile Endeavor Başkanı Özcan Tahincioğlu’nun sözcülüğünü üstlendikleri hafta boyunca Türkiye çapında düzenlenecek 150’nin üzerinde etkinlikte gençler girişimciliğe teşvik edilecek.

Global krizlerin, teknolojik gelişmelerin ve hızlı nüfus artışının yarattığı işsizlik ve buna bağlı istihdam problemi ülke ekonomilerinin çözüm bekleyen en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor.

Bu sorunun en etkin çözüm aracı olarak değerlendirilen girişimcilik konusu Kasım ayında tüm dünya ile birlikte Türkiye’nin de önemli gündem maddelerinden biri olacak.

Gençleri girişimciliğe teşvik etmek ve girişimcilik hakkında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada kutlanan Global Girişimcilik Haftası (GGH) 5-12 Kasım 2010 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikler ile Türkiye’de de gündemin ilk sıralarına çıkacak. Dünya genelinde 102 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası yerel, ulusal ve küresel etkinliklerle gençleri yenilikçilik potansiyellerini keşfetmeye ve girişimciliği kariyer seçeneği olarak değerlendirmeye teşvik ediyor.

Türkiye’de üçüncü kez düzenlenen ve ana teması “güç birliği” olan hafta boyunca önemli bölümü İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde 100’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirilecek.

Global Girişimcilik Haftası; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği himayesinde, genç girişimci potansiyelinin nitelik ve nicelik bakımından geliştirilmesi amacıyla oluşturulan TOBB Genç Girişimciler Kurulu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile gelişmekte olan ülkelerdeki girişimciliği destekleyerek ekonomik kalkınmaya katkıda bulunan uluslararası sivil toplum kuruluşu Endeavor’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

HEDEF 15-30 YAŞ ARASI GENÇLER

Ev sahiplerinin yanı sıra tüm ekosistemdeki paydaşlar arasında tamamlayıcı dayanışmayı hedefleyen Global Girişimcilik Haftası ile;

• 15-30 yaş arasındaki gençlerin girişimci bakış açısını güçlendirmek,
• Etkin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak tanımlamak ve tanıtmak,
• Toplum genelinde girişimcilik bilincinin yaygınlaşmasına katkı sağlamak amaçlanıyor.

Haftanın sözcülüğünü üstlenen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi Gülden Yılmaz ile Endeavor Başkanı Özcan Tahincioğlu’nun 5 Kasım 2010 Cuma günü düzenleyecekleri ortak basın toplantısının ardından hafta boyunca gençleri girişimciliğe özendirecek pek çok etkinlik gerçekleştirilecek.

Ekonomi dünyasından sivil toplum örgütlerine üniversite ve vakıflardan bürokrasiye dek 90’ın üzerinde kurum ve kuruluşun destek verdiği GGH süresince Türkiye’deki gençlerin içlerindeki girişimci ruh ile tanışmaları ve bunu realize etmelerine yönelik programlar hayata geçirilecek.

Bir Cevap Yazın