Girişimcilik eğitimleri başvuru şartları

girismciler25Ekonomi canlanırken işsiz sayısında kısmi azalmaların yaşanması ve yeni hazırlanan düzenlemeler ile birçok işsize istihdam edilme fırsatları yaratılıyor.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle ”İşsizlere Girişimcilik Eğitimi” verilecek. İŞKUR Kayseri İl Müdürü Rıfat Çetinkaya ve KOSGEB Kayseri İş Geliştirme (İGEM) Müdürü Erdal Çınar imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, aktif işgücü programlarının güçlendirilmesi kapsamında yer alan öncelik alanlarından biri olan ”Kişisel Girişimcilik Eğitimi ve Danışmanlığı Verilmesi” faaliyetlerinin, İŞKUR tarafından KOSGEB ile beraber yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamaya göre İŞKUR ile KOSGEB’in ortak çalışmaları kapsamında, ”İşsizlere Girişimcilik Eğitimi” verilecek ve eğitim sonucunda işletme kuran girişimcilerin, KOSGEB’in yeni girişimci desteğine başvuru hakkı kazanacak. Eğitim kapsamında girişimcilik, iş kurma ve yönetme, iş planı hazırlama, pazarlama planı hazırlama gibi konularda eğitimler verilecek. Bu çalışma ile girişimcilerin kuracakları işletmelerin daha uzun ömürlü ve verimli olmalarını sağlamak, karşılaşabilecekleri sorunları önceden tahmin edip ona göre çözüm üretmelerini sağlamak, hatalı iş kurmasını engellemek için gerekli bilgi ve beceriler kazandırmak gibi yararlar sağlanması bekleniyor. Program sonucunda Türkiye çapında 10 bin kişinin girişimcilik eğitiminden faydalanması öngörülüyor.

Eğitimden faydalanabilmek için gerekli şartlar ise şöyle:

• İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,
• 18 yaşını tamamlamış olmak,
• en az ilköğretim okulu mezunu ya da iş kurmak istenilen alanda geçerli bir sertifika ya da belgeye sahip olmak,
• kurumca düzenlenen girişimcilik eğitimine daha önce katılmamış olmak,
• kurmak istediği iş için sermaye ayırabilecek durumda olmak

Girişimcilik eğitimi için oluşturulan gruplar en az 10, en fazla 25 kişiden oluşacak. Başvuruların İŞKUR Kayseri İl Müdürlüğünce alındıktan sonra yapılacak değerlendirmeye göre gruplar oluşturulacak ve kursa yönlendirilmeleri sağlanacak. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak, katılım belgesi alan katılımcılar, üretim sektöründe kendi işlerini kurmaları halinde, KOSGEB mevzuatı çerçevesinde ”Yeni Girişimci Desteği”ne başvurma hakkı kazanacak.

5 thoughts on “Girişimcilik eğitimleri başvuru şartları

  1. merhaba ben 25 yıldır dogalgaz sıhhitesisat işleri ile ugraşıyorum halen sigortalı olarak çalışmaktayım ustalık belgem kaynakçı belgem ve usta ögretici belgelerim [vs] hepsi mevcut kendi işyerimikosgebin verdigi hibeile kendi iş yerimi açabilirmiyim mail atarsanız sevinirim tşk.

  2. Sayın Yetkili;
    ben 23 yaşındayım lise mezunuyum özel bir şirkette 7 yıldır vardiya müdürü olarak çalışmaktayım kendi işimi kurmak istiyorum ve elimde sermayem yok ben girişimcilik kursuna katılabilir miyim?

  3. slm ben 20yıldır kaynakcıyım artık kendi işyerimi açmak istiyorum şu anda işsizlik alıyorum işkurdan destegi alabilirmiyim benim yeni haberim oldu yoksa geçmi kaldım
    cevabınızı bekliyorum yardımcı olun lütfen tşklr.

  4. ben 7 yıl boyunca tuhafiyede örgü ipleri satılan bir iş yerinde çalıştım. şu an işsizim şimdi bir iş yeri açmak için destege ihtiyacım var kosgeb in girişimcilere egitimleri oldunu duydum bu egitim sonunda sertifika alındını ve destek verildini duydum yalnız bu egitme katılmak için işkura kayıtlı işsiz olmak gerek yazıyor ben iş kura kayıtlı işssiz degilim katılmam mümkün müdür?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir