Eylül ayında altına yatırım yapılır mı?

2010’da Altın fiyatları ne olacak? başlıklı yazıya gelen ilginç bir yorumu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Eylül ayı içinde ve sonraki aylar için altın yatırımına ilginç bir analiz yapan ziyaretçimizin yorumu dikkate alınacak türden… Ama siz yine de kendi şahsi düşüncelerinizi ve uzman görüşlerini dikkate almadan harekete geçmeyin. Eylül ayı ve sonrası için altına yatırım yapılır mı?

Altına Hücum !!! Arkadaşlar, altın da dahil bütün yatırım araçlarının gelecekte fiyatlarının ne olacağı, nasıl bir trend içine gireceğinin kestirilmesinin zor ve karmaşık olmasındaki nedenlerinin başında işin içine insan psikolojisi girmesidir.
Algılamalar, endişe, korku, beklenti… Eğer öyle olmasaydı bir yatırım aracının ilerdeki nasıl bir seyir izleyeceği saptamak grafiklerdeki destek, direnç noktalarının kırılıp kırılmadığıyla ya da bir kaç ekonomik parametrenin analiziyle, bazı siyasi gelişmelerin değerlendirilmesiyle mümkün olabilirdi.
İnsan psikolojisi ve de algılaması bu kadar önemliyken bunu medya aracılığıyla spekülasyon yoluyla SUİSTİMAL edecek muhakkak birileri olur. Şimdiki altın fiyatlarında yaşadığımız gibi. Ons üzerinden konuşacak olursak altın fiyatları bir kaç ay (zorlama da olsa)1250 dolarlarda seyrederse, İNSAN ZİHNİ BU FİYATA ALIŞIYOR. ‘Altın buraya oturdu’ düşünerek artık normal değerinin bu olduğuna inanıveriyor. Profesyonel piyasa oyuncuların diğer küçük, amatör yatırımcılara ALGILATMAK İSTEDİKLERİ ŞEY BU. 1220’lere düşse bu fiyat insana ucuz gelip, amatör yatırımcı bu fiyattan alıyor ilerde yükselecek diye. Halbuki 1 yıla göre altın %20 den fazla pahalı… üstelik 1220 değeri gelmiş geçmiş zamanların rekoru olan ve bu rekoru kırmakta zorlanan 1265 doların sadece 40 dolar aşağısında. Hal böyle olunca oluşturulan BALON FARKEDİLEMİYOR. Daha önce bunu petrolde, ABD’de konut sektöründe, ülkemizde pirinçte yaşandı. Hatta soğanda bile… bi ara soğan 5 liraya çıkmıştı fiyatı. Şimdi de kırmızı ette yaşıyoruz. Spekülasyonun gücü … Bir çok ülkenin Merkez Bankası tonlarca altını stoklayarak piyasadan çekip altını karaborsa yaptıkları gibi. Bir gün bu ülkeler şu anda konuşulan borçları nedeniyle altınlarını satmak zorunda kalsa altın fiyatları nerelere kadar geriler acaba? Bunu hesaba katmak gerek. Ayrıca altın, buğday gibi insan yaşamı için olmazsa olmaz bir emtiya değil. Onsuz da yaşanabilir…
Altın almak veya satmak isteyenlere diyeceğim: ben riski almayı sevmeyen biri olarak orta vade için altın almayı düşünüyorsam külçe fiyatının en az 54 tl. ye inmesini beklerdim. Bu da bir kaç ay içinde olacak bi şey değil tabi. 60 tl den aldığım altınım olsa Kasım ayının sonuna kadar beklerim, mevcut durumda 65 tl. ye kadar çıkma potansiyeli var gibi gözüküyor ama yıl sonunda bilançolar iyi çıksın diye yüklü miktarda altın yapan yatırım bankaları nakde dönmek isteyecektir. Bu da altını gevşetebilir. M.Murat

Sizce Eylül ayı ve sonrası için altına yatırım yapılmalımıdır?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir