En zenginlerin ortak hobisi: Futbol!

Zenginler listesinde yer alan isimlerden en zengin bu yıl da değişmese de en zengin üç ismin ortak özelliğinin futbol olduğu belirlendi. İngiliz Sunday gazetesi en zenginler listesini yayınladı listenin ilk sırasında ”Çelik Kralı” unvanlı Hint asıllı iş adamı Lakshmi Mittal yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda da toplamda 12 kez en zengin ünvanını koruyan çelik zengini futbol aşığı çıktı. Hemen arkasından gelen diğer zenginlerin ortak hobisi de futbol..

 

İngiltere’deki 1000 en zengin kişinin sıralandığı listede 2005 yılından bu yana birinciliği kimseye bırakmayan 61 yaşındaki Mittal, 12 milyar 700 milyon sterlinlik servetiyle zirvedeki yerini korudu. Mittal’in geçen yılki tahmin edilen serveti 17 milyar 514 milyon sterlindi.

 

LİSTE BAŞI HİNTLİ İŞ ADAMI

Her yıl yayımlanan listede, dünyanın en büyük çelik üreticisi olan Lakshmi Mittal ve ailesini Rus iş adamları takip etti. Özbek asıllı Rus iş adamı Alisher Usmanov, 12 milyar 315 milyon sterlinlik servetiyle ikinci oldu. 58 yaşındaki Usmanov, geçen yıl da 12 milyar 400 milyon sterlin ile yine ikinci sırada yer almıştı.

 

ABRAMOVİCH LİSTENİN 3. SIRASINDA

Chelsea’de yaptığı flaş transferlerle, lüks yatlarıyla gündeme gelen 45 yaşındaki Rus iş adamı Roman Abramovich ise 9,5 milyar sterlinlik servetiyle listenin üçüncü sırasında kendine yer buldu.

 

İLK ÜÇÜN ORTAK BİR ÖZELLİĞİ VAR

İlk 3 sıradaki iş adamlarının ortak özelliği İngiltere Premier League’deki Londra takımlarıyla bağları. Abramovich 2003 yılında satın aldığı Chelsea’ye milyonlarca sterlin yatırım yaparken, Usmanov bir başka Londra devi Arsenal’ın hisselerinin yüzde 29’unu elinde tutuyor. Mittal’in de Queens Park Rangers takımında yüzde 20 hissesi bulunuyor.

 

LİSTEDEKİ DİĞER İSİMLER

Listede yer alan ve servetleriyle dikkati çeken diğer bazı isimler şöyle:

Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone 2 buçuk milyar sterlin (23. sıra), efsanevi müzik grubu Beatles’in üyesi Sir Paul McCartney 665 milyon sterlin (124. sıra), İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth 310 milyon sterlin (262. sıra), besteci ve müzisyen Sir Elton John 220 milyon sterlin (345. sıra), David ve Victoria Beckham 190 milyon sterlin (395. sıra), ünlü şef Jamie Oliver 150 milyon sterlin (501. sıra).

İngiltere’de 1000 en zengin kişinin toplam servetleri 414 milyar sterlini buluyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir