En çok ihracat yapan illerimiz

En çok ihracat yapan illerimizGeçen yılı ihracat rekoruyla kapatan Türkiye yeni hedefleri ile ve dikkat çeken ihracat verileri ile iller arasında oluşan ihracat farkında dikkat çekiyor. Türkiye’nin en çok ihracat yapan illeri ile bu illerin nüfus dağılım oranları incelendi. Türkiye ihracat başarısını her geçen gün daha fazla arttırmaya devam ediyor…

ÜLKEMİZDE EN ÇOK İHRACAT YAPAN 16 İL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yaptığı derlemeye göre, İstanbul dışındaki 79 ilin toplam ihracat hacmi İstanbul’un ihracat hacmini yakalayamadı.
Geçen yıl gerçekleştirilen toplam ihracatın yüzde 50,3’ünü, 76 milyar 672 milyon 937 bin dolar ile İstanbul firmaları yaptı.

İstanbul’u 12 milyar 597 milyon 660 bin dolar ile Kocaeli, 11 milyar 125 milyon 193 bin dolar ile Bursa, 8 milyar 663 milyon 535 bin dolar ile İzmir izledi.

İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara, Gaziantep, Manisa, Denizli, Hatay, Adana, Sakarya, Kayseri, Mersin, Konya, Trabzon ve Şırnak’tan oluşan 16 il milyar dolarlık rakamları yakalarken, ihracatın yüzde 92’sini bu iller gerçekleştirdi.

EN AZ İHRACAT YAPAN 5 İLİMİZ

İhracatı en düşük 5 il, Gümüşhane, Bayburt, Ardahan, Bitlis ve Erzincan oldu.
İstatistiklere göre, Tunceli’de 2012 yılında ihracat kaydedilmezken, 3 milyon 57 bin dolarlık ihracatın hangi ile ait olduğu belirlenemedi.

Geçen yıl, toplam ihracatın yüzde 50,3’ünü İstanbul firmaları gerçekleştirirken, Tunceli’de hiç ihracat kaydedilmedi.

Bir Cevap Yazın