En çok engelli personel alacak kurumlar ve kadroları

2010 yılı başından beri engelli personel atamalarında boş kadrolara 5.200 kadar personel ataması yapıldı. Peki bu süreçten sonra, yeni alım ilanlarına bakılarak en çok boş kontenjan bulunan kurum ve kamu kuruluşları hangileri? En fazla hangi kurum engelli, özürlü personel alımı yapacak?

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı‘nın makamından aldınan bilgiye göre, kamu kurum ve kuruluşları, özürlülere tahsisli kadrolara özürlü personel alımı amacıyla, Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım dönemlerinde olmak üzere bir yılda üç kez sınav açıyor ve bu sınavlara ilişkin duyurular ise Devlet Personel Başkanlığınca Resmi Gazete ile ve ülke çapında tirajı yüksek bir gazetede yayımlatılıyor.

Bu kapsamda 2010 yılı Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos dönemlerinde özürlü memur alımı duyurusu daha önce yayımlanırken, bu yılın son dönemi olan Ekim-Kasım döneminde ise 20 adet kamu kurum ve kuruluşuna ait muhtelif unvanlı toplam 209 adet kadro için özürlü memur alımı duyurusu yapıldı. Buna göre, Ekim-Kasım döneminde sınavla alınacak özürlü personelin 6’sı ilköğretim (ortaokul) mezunu, 70’i ortaöğretim mezunu, 34’ü önlisans mezunu ve 99’u ise lisans mezunu olacak.

Bu yıl üç dönem itibariyle Devlet Personel Başkanlığınca 70 adet kamu kurum ve kuruluşuna ait muhtelif unvanlı toplam 7 bin 735 adet kadro için özürlü memur alımı duyurusu yapıldı. Bunun 5 bin 148’i Nisan-Mayıs döneminde, 2 bin 378’i Temmuz-Ağustos döneminde, 209’u ise Ekim-Kasım döneminde oldu.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca Devlet Personel Başkanlığına gelen bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda dönemler itibariyle duyurusu yapılan toplam 7 bin 735 adet kadrodan 5 bin 262 adedine özürlü personel ataması yapıldı, kalan 2 bin 473 adet kadroya ilişkin olarak da başvuru, sınav ve atama işlemleri halen devam ediyor.

Bu arada bu yılki atamalarla birlikte kamudaki özürlü personel sayısı 22 bine ulaşacak.

EN FAZLA AÇIK KADRO MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDA

Öte yandan 2010 yılı Ocak ayı itibariyle açık bulunan özürlü memur kadro sayısı en fazla olan kurum, 16 bin 126 ile Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Bunu 4 bin 898 boş özürlü kadro sayısı ile Sağlık Bakanlığı, 1620 boş kadro ile Diyanet İşleri Başkanlığı, 1614 boş kadro ile de Adalet Bakanlığı takip ediyor.

Özürlü kadro sayısı sayısı en çok açık bulunan boş bulunan Kamu kurum ve kuruluşları, 657 sayılı devlet memurları kanununun ilgili maddesine göre dolu memur kadro sayılarının yüzde 3’ü oranındaki kadroyu özürlü memur istihdamına tahsis etmek ve yapacakları sınavlarla da bu kadroları doldurmak zorunda.

Özürlülere tahsisli kadrolara özürlü personel alımı amacıyla açılan sınavlara ilişkin duyurular ayrıntılı olarak www.dpb.gov.tr internet adresinde yer alıyor.

Devlet Personel Başkanlığınca yapılan duyurunun ardından kamu kurum ve kuruluşları, başvuruları kendileri kabul ederek özür grupları ve eğitim durumları itibariyle çoktan seçmeli test usulü ile sınavları yapıyor ancak, bu sınavlarda ayrıca sözlü sınav yapılmıyor. Bu sınavlarda başarılı olan özürlüler ise başarı sırasına göre memur kadrolarına atanıyor. Ancak, bu kadrolarda herhangi bir şekilde boşalma olması halinde ise başarı sırasına göre yedek adaylardan atama yapılıyor.

bkz: 2010/3. dönem Engelli personel alım ilanı yayınlandı.

7 thoughts on “En çok engelli personel alacak kurumlar ve kadroları

  1. BEN ÖZÜRLÜ PERSONELİN ALIMI KONUSUNDA ÇOK ÜZÜLÜYORUM BENDE ENGELLİYİM ÇOK ZOR ŞARTLARDA İŞ BULDUM VE MALÜLEN EMEKLİ OLDUM AMA MALESEF OĞLUMDA AYNI SORUNU YAŞIYOR 23 YAŞINDA İŞKURUN DÜZENLEDİĞİ ÜÇ TANE KURSA KATLIP BELGE ALDI AMA SONUÇ YİNE HÜSRAN.
    HİÇ DEĞİLSE MÜSTAHDEM VEYA ORTA İŞLERİNE İLK OKUL MEZUNLARI ALINABİLİR HEPSİNE LİSE YAZILIYOR BENİM OKADAR TANUDIĞIM ENGELLİ VAR HEPSİ İLK OKUL MEZUNU BUNLARIN DURUMLARI NE OLACAK LÜTFEN BU ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM HERKES BİR DERNEK AÇIYOR AMA SONUÇ HERKES KENDİ MENFAATİNE ÇALIŞIYOR MERAK EDİYORUM ACABA BUNLARDA İŞE ALINSIN DİYECEK BİRİR ÇIKACAKMI
    BEN BİR ANNEYİM VE OĞLUMUN GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM VE KİMLERE EMANET EDECEĞİZ HİÇ DEĞİLSE DEVLETİMİZ BİR İŞ VERSİN BUNLARI BİR KENARA SİZ BİŞEYE YARAMAZSINIZ DİYEREK KENARA ATMASIN.

  2. ise cok ıhtıyacım var ben özürlü biriyim askerden geldım ama bırturlu ıs bulamadım ilgilenirseniz cok sevınırım tel:0539 614 40 94

  3. sayın milli eğitim bakanlığına saygılarımla.ben özürlü bir vatandaşım.işsizim ve çok zordurundayım şu an. napacağımı bilmiyorum. 4 çocuk okutuyorum biri ankara hacet tepe çocuk gelişimde okuyor. bir burs bile bulup bir yerden almadım. çok ama çok acil işe ihtiyacım var. bana bir haber ulaştırırsanızve yardımcı olursanız çok sevinirim.milli eğitim kadrosunda bir özürlü olarak sizden bir iş talep ediyorum.saygılarımlaben yaşar doğan. adres: sivas şarkışla yukarı mahalle kıvrım sokak no:6 telefon:5123696

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir