Emlak fiyatları yükselecek mi?

emlakEmlak‘ta düşük fiyatlar alıcıları bu dönemde oldukça memnun ediyor. Fakat emlak piyasasındaki bu durgunluk bir anda tam tersinede dönebilir. Daha çok ucuzlamasını bekleyen alıcılar hüsrana uğramadan bir an önce emlakları satın almalarında fayda var.

MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, bu dönemin konut almak için “doğru zaman” olduğunu belirterek, elde kalan konutların bir an önce satılabilmesi için ciddi indirimler yapıldığını, bundan sonraki inşaatlar için bu rakamların ifade edilemeyeceğini kaydetti.

Boysanoğlu, stoktaki konutların azalmasıyla 2010 yılı Mart, Nisan ayları dolayında fiyatların yükselişe geçebileceğini ifade etti.

Boysanoğlu ve holding yönetim kurulu üyeleri, Göksu Lokantasında basın mensuplarına iftar yemeği verdi.

Boysanoğlu bir soru üzerine, bu sürecin konut almak için “doğru zaman” olduğunu belirterek, “Bir kere eldeki konutu, getirdiği masraflar nedeniyle bir an önce piyasaya sürüp satmak zorunluluk. Şehir çeperlerinde, çok arzın bulunduğu yerlerde yüzde 30-35’lere kadar fiyatlar düştü, şehir merkezlerinde çok düşmedi, satışlar biraz ağırlaştı. Ciddi indirimler oldu. Bundan sonra yeni yapılacak inşaatlarda böyle bir şey olması söz konusu değil” dedi.

Halen sürdürülen inşaatlarda da rekabeti devam ettirebilmek için fiyatların düşük tutulduğunu kaydeden Boysanoğlu, “Onlar bittiği anda bundan sonra yeni yapılacak inşaatlarda bu fiyatlarla satış söz konusu değil. Bu şu anlama da gelir; Kesinlikle daha az ev yapılacak. Fiyatlar yükselecek, düşmeyecek ama balon olmaz, patlamalar olmaz” diye konuştu.

Boysanoğlu başka bir soruyu yanıtlarken, eldeki konutların azalmasıyla Mart-Nisan ayı gibi konut fiyatlarının yükselebileceği öngörüsünü dile getirdi.

SEKTÖRDE, ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE KÜÇÜLME BİR MİKTAR İYİLEŞİR

Erhan Boysanoğlu, inşaat sektöründe yılın ikinci çeyreğinde görülen yüzde 21’lik daralma konusunda görüşünün sorulması üzerine de sektörde son dönemde bekledikleri ölçüde olmasa da biraz hareketlenme meydana geldiğini belirterek, üçüncü çeyrek verilerinde iyileşme gözleneceğini söyledi. Boysanoğlu, üçüncü çeyrekte yüzde 21 küçülmeden yüzde 16 küçülmeye doğru bir seyir beklediklerini kaydetti.

Boysanoğlu başka bir soruyu yanıtlarken, sektörde en önemli sorunu “yüksek arsa payı”nın oluşturduğunu söyledi. Türkiye’de arsa payının yaklaşık yüzde 50 olduğunu ifade eden Boysanoğlu, Almanya, Letonya, Kazakistan gibi ülkelerde yaptıkları işleri örnek göstererek, buralarda arsa payının en fazla yüzde 20’yi bulduğunu söyledi. “Maksimum Almanya’da yüzde 20, daha fazla görmedim ben” diyen Boysanoğlu, arsa konusunda mutlaka önlemler alınması gerektiğini, aksi takdirde bu alanda “kimsenin çok fazla açılma imkanı bulunmadığını” ifade etti. Boysanoğlu, Türkiye’de konutların pahalı olmasının temelinde de arsa payının yattığını kaydetti. A.A

One thought on “Emlak fiyatları yükselecek mi?

  1. konutlardaki fiyatların mart nisan gibi yükselceği yönündeki yorumlara katılmıyorum. yükselme 2011 gibi başlar.. konutun az yapılması demek alım gücünün olması demek değil. toparlanma bir anda gerçekleşmez. duvarları yıkıp yapmak zor, viranede oturmakda imkansız. ekonominin düzelmesi zaman ister. iyi niyetle güzel düşüncelerle ekonomi değil moraller düzelir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir