Elektrik tasarrufu nasıl sağlanır?

elektriktasarrufu2525Sürekli zam üstüne zam gelmesinden sonra tasarruf konuları iyiden iyiye işlenir bir hal aldı. Sizlere elektrik tasarrufu konusunda çeşitli önerilerde bulunacağız. Elektrik harcaması yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, fatura tutarını nasıl azaltacağınız hakkında önemli sırları paylaşıyoruz…

Öncelikle elektrik denildiği zaman herkesin aklına aydınlatıcılar gelmektedir. Ampüller, florasanlar vs.. bunların hepsi elektrik tüketiminin başını çeken, çok az yakıyor gibi görünüp gereksiz yere en çok kullanılan elektrik tükeminin kaynaklarıdır. Boş odalarda kullanmadığımız aydınlatıcı lambaları kapatmalı ve sürekli açık olması gereken odaların lambaları içinde tasarruflu ampüller veya floresanlar kullanılmalıdır.

Temizlikte Yaparken Elektrik Tasarrufu

Çamaşır makinası: Çamaşırlarınızı yıkarken düşük dereceli kısa programda yıkamaya özen göstermelisiniz. Çünkü uzun programda yıkanan çamaşırlar hem daha çok yıpranır, hemde elektrik tüketimini oldukça arttırır.

Elektrik süpürgesi: En çok elektrik harcayan temizlik makinalarından biri elektrik süpürgesidir. Evinizi temizlemek için sık sık kullandığınız bu makinaları azaltmanızda fayda var. Evinizi süpürürken hızlı olmanız elektrik tasarrufu için gereklidir.

Soğutucularda Elektrik Tasarrufu

Buzdolapları, klimalar, vantilatörler vs.. bunların hepsi en çok elektrik harcayan cihazların başında gelmektedir. Aslında buzdolabı için kış aylarında oldukça etkileyici doğal bir tasarruf yöntemi yer almaktadır. Bozulma riski bulunan yiyecekler uygun kaplara konarak balkona konulmak suretiyle kış soğuğuyla korunabilir. Böylece dolabı gereksiz yere çalıştırmamış ve elektrik tasarrufu etmiş olursunuz. Klima ve vantilatörleri yaz aylarında kullandığımız için bulunduğunuz yeri sürekli soğutma ihtiyacı duyuyorsanız aralıklarla vantilatör kullanmanız daha fazla tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Klimaları belirli periyodlarla kısa süreli çalıştırmak, sıcağın giriş yapacağı tüm kapı ve pencerelerin kapatılması etkili bir soğutma sağlayacaktır.

Eğlenirken Elektrik Tasarrufu

Farkında olmadan çok fazla elektrik tüketimine neden olan multimedia cihazlarınıda kontrol altına almak gerekir. Televizyon, müzik seti, bilgisayar, playstation vs. gibi eğlenceli oyuncaklar elektrik tüketiminde bizi eğlendirerek vakit öldürmemizi sağladıkları için vaktin nasıl geçtiğini anlamayız. Vakit böylesine güzel geçerken faturalar cüzdanlarımıza biraz daha zarar vermektedir. Tabi keyfinizi kaçırmadan daha dengeli ve kısa kullanımlar sağlayarak, hem sağlıklı hemde daha ekonomik bir şekilde yaşayabilirsiniz. Bilgisayarlarınızdaki power supplylerinizde yetecek kadar düşük watt modeller seçmeniz elektrik tüketimi açısından oldukça iyi olacaktır. Televizyonlarınızın crt ve plazma olması elektrik tüketimini arttırırken lcd tvler bu konuda oldukça daha başarılı…

Sizde aklınıza gelen elektrik tasarruf yöntemlerini paylaşırsanız bu konudan şikayetçi olan tüketicilere yardımcı olmuş oluruz. Burada önerdiğimiz tüm tasarruf yöntemleri size uymasada bir kaçını uygulayarak yıllık bazda ciddi oranda tasarruf ettiğinizi göreceksiniz.

Ekonomy.net – Ömer Kayapınar

3 thoughts on “Elektrik tasarrufu nasıl sağlanır?

  1. Burası ödev sitesi değil zaten Nazlı :) Yardımcı olabileceğimiz herhangi bir konu varsa mail adresimizden bize ulaşarak sana yardımcı olmamızı isteyebilirsin. Seve seve yardımcı oluruz :)

Bir Cevap Yazın