Türkiye Avrupa’dan Yüzde 36 Daha Ucuz!

Türkiye Avrupa'dan Yüzde 36 Daha Ucuz!Aslında ilk bakışta inandırıcı gelmese de Türkiye Avrupa Birliği ülkelerinin ortalaması alınınca Avrupa’ya oranla daha ucuz olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’de, genel yaşamın Avrupa Birliği ortalamasından yüzde 36 daha ucuz olduğu ve 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 64 Euro karşılığı Türk lirasıyla satın alınabildiği belirtildi.

AVRUPA’DA EN UCUZ GİYİM VE AYAKKABI TÜRKİYE’DE

Türkiye’nin sıralama olarak en geride olduğu alt gruplar giyim ve ayakkabı gruplarıdır. Türkiye her iki alt grupta da 37. sırada yer almış ve böylelikle Avrupa’nın en ucuz ülkesi olmuştur. Bu iki grup için Türkiye’nin Fiyat Düzeyi Endeksi (FDE) değerleri sırasıyla 68 ve 67 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’nin en pahalı olduğu alt grup “kişisel ulaşım araçları” grubudur.

37 ÜLKE İÇİNDE FİYAT DÜZEYİ EN YÜKSEK 9. ÜLKE

Verilen bilgiye göre, Türkiye’nin bu alt grup için endeks değeri 108 olarak gerçekleşmiş olup, 37 ülke içerisinde fiyat düzeyi en yüksek 9. ülke olmuştur. Bu değer, bu gruba ait fiyat düzeyinin AB ülkelerinin ortalamasının yüzde 8 üzerinde olduğu ve Türkiye’de bu gruba ait bir mal ve hizmet sepetinin satın alınabilmesi için AB ülkelerinin ortalamasından daha yüksek bir tutar ödenmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER GRUBUNDA AVRUPA’DAN YÜZDE 15 UCUZ

Genel sonuçlar üzerinde en yüksek etkiye sahip “gıda ve alkolsüz içecekler” grubunda ise Türkiye, 85 endeks değeri ile Avrupa Birliği ortalamasından yüzde 15 daha ucuz olup 37 ülke arasında en ucuz 12. ülke konumundadır. Bu grupta en pahalı ülke Norveç, en ucuz ülke Makedonya oldu.

Türkiye’nin en düşük fiyat düzeyine sahip olduğu alt grup 55 endeks değeri ile “ulaştırma hizmetleri” grubu oldu. Türkiye bu grupta 37 ülke arasında en ucuz 7. ülke olarak görüldü.

Şimdi bankalar düşünsün

Şimdi bankalar düşünsünHer geçen gün müşteri lehine kararlar veren mahkemeler bankaları git gide zora sokmaya devam ediyor. Emsal kararlardan biri de Anamur’da yaşandı. Anamur Asliye Hukuk Mahkemesi, bankanın kredi kullanan tüketiciden istihbarat masrafı talep edemeyeceğine karar verdi. Mahkeme, tüketiciden talep edilen bin 39 lirayı alan bankayı haksız buldu. Continue Reading “Şimdi bankalar düşünsün”

International Alliance Capital Türkiye Yatırımı Son Durum

International Alliance Capital Türkiye Yatırımı Son DurumInternational Alliance Capital şirketi Türkiye’ye 5 yılda 7 milyar dolar yatırım yapma kararı aldı. Yaşanan gezi parkı olaylarına rağmen bu yatırım kararının arkasında duran şirket herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadğını açıkladı.

Kilis Organize Sanayi Bölgesi’ne güneş paneli fabrikası kurulması için ön protokol imzalamayı planlayan ABD’li International Capital Alliance (ICA) şirketi, Türkiye’de son günlerde yaşanan protesto gösterilerinin şirketin yatırım kararlarını hiçbir şekilde etkilemeyeceğini duyurdu. Continue Reading “International Alliance Capital Türkiye Yatırımı Son Durum”

Türkiye Bankalar Birliği, müşteri banka ilişkisinde yeni sayfa açtı

Türkiye Bankalar Birliği, müşteri banka ilişkisinde yeni sayfa açtıBankaların yıllardır devam eden küçük puntolarla sayfalarca yazılmış sözleşmeler ile vatandaşı yolmasının önüne geçilmesi hedefleniyor…

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB), bankacılık sözleşmeleriyle ilgili yayınladığı tebliğle her bir ürün veya hizmet için ayrı ayrı olmak üzere müşterinin talebinin alınması zorunlu hale getirildi. Bankalar müşteri taleplerini alırken sundukları ürün veya hizmet hakkında müşteriyi ilgili konunun faiz ve ücretleri konusunda bilgilendirecek. Continue Reading “Türkiye Bankalar Birliği, müşteri banka ilişkisinde yeni sayfa açtı”

En çok ihracat yapan illerimiz

En çok ihracat yapan illerimizGeçen yılı ihracat rekoruyla kapatan Türkiye yeni hedefleri ile ve dikkat çeken ihracat verileri ile iller arasında oluşan ihracat farkında dikkat çekiyor. Türkiye’nin en çok ihracat yapan illeri ile bu illerin nüfus dağılım oranları incelendi. Türkiye ihracat başarısını her geçen gün daha fazla arttırmaya devam ediyor… Continue Reading “En çok ihracat yapan illerimiz”