Muhtaç aylıklarında yeni düzenlemeler

Muhtaç aylıklarında yeni düzenlemelerSon Torba Kanun kapsamında muhtaç aylığı ve malulen emeklilikte yapılan düzenlemelerle yüz binlerce kişi 1 Eylül’den itibaren yeni maaş almaya başlayacak.

Bugün’den Sadettin Orhan’ın haberine göre; Yeni kanunla aylık geliri 244 liradan az olanlar artık muhtaç kabul edilecek. Sadece 65 yaşından büyükler değil, bakıma muhtaç çocuğu olan aileler ile 18 yaşından büyük engelliler de bundan yararlanabilecek. Continue Reading “Muhtaç aylıklarında yeni düzenlemeler”

SGK prim teşviki uygulanacak iller

SGK prim teşviki uygulanacak illerKarara göre, uygulama, belirtilen 52 yerde faaliyet gösteren, 10 ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel sektöre ait iş yerlerini kapsayacak.

Malüllük, yaşlılık ve ölüm sigorta primi işveren hissesinde 5 puanlık prim teşvikine ilave, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanmak üzere 6 puan ilave edilmek suretiyle sigorta primi teşviki uygulanacak. Continue Reading “SGK prim teşviki uygulanacak iller”

SGK Tütün ikramiyesi ek ödemesini Şubatta yapmaya başlayacak

SGK Tütün ikramiyesi ek ödemesini Şubatta yapmaya başlayacakHarp malulleri, şehit, dul ve yetimleri kapsayan kişilere yapılacak olan ek ödeme müjdesi SGK’dan geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 38 bin 338 kişiye, “tütün ikramiyesi”nden elde edilen toplam 61 milyon 860 bin 821 TL’lik ek ödemeyi 1 Şubat’tan itibaren yapacak. Continue Reading “SGK Tütün ikramiyesi ek ödemesini Şubatta yapmaya başlayacak”

SGK sms ile emekli yaşı nasıl öğrenilir?

SGK sms ile emekli yaşı nasıl öğrenilir?SGK’nın yeni bir hizmeti olan SMS ile emekli yaşını öğrenme 2013 yılında hizmete başlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, Ocak ayından itibaren vatandaşların sosyal güvenlik ile ilgili sorularını kısa mesaj (SMS) yoluyla sorabileceğini ve anında cevap alabileceğini açıkladı. Continue Reading “SGK sms ile emekli yaşı nasıl öğrenilir?”

SGK artık e-haciz ile hacizleyecek!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yaşanan gelir kayıplarını önlemek ve arttırmak amacıyla düzenlenen çalışmalar kapsamında artık e-haciz sistemi uygulamaya konulacak. 2013 Yılı Programı’na göre, sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için SGK alacakları, e-haciz yöntemiyle tahsil edilecek. Bankalarla yapılacak protokoller çerçevesinde SGK’ye ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilecek. Continue Reading “SGK artık e-haciz ile hacizleyecek!”