Kredi kartı azami faiz oranlarında değişiklik yok

Kredi kartı azami faiz oranlarında değişiklik yokKredi kartı azami faiz oranları değişecek mi? 2014 yılı kredi kartı azami faiz oranları… Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“14 Eylül 2013 tarih ve 28765 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair 2013/11 sayılı Bankamız Tebliği’nde belirlenen ve 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları değiştirilmemiş olup, söz konusu oranlar 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren üç aylık süre için de geçerli olacaktır. Dolayısıyla 1 Temmuz 2014 – 30 Eylül 2014 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı; Türk Lirası için yüzde 2,02, ABD doları için yüzde 1,70 ve Euro için yüzde 1,64, aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için yüzde 2,52, ABD doları için yüzde 2,20 ve Euro için ise yüzde 2,14’tür.
“BİREYSEL KREDİ FAİZLERİNE GÖRE DAHA YÜKSEK”

Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır. Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır.”

Kredi kartı nakit çekimlerinden ücret kaldırılıyor mu?

Kredi kartı nakit çekimlerinden ücret kaldırılıyor mu?Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bir süredir üzerinde çalıştığı yönetmelik taslağını internet sitesinde görüşe açtı.

Yeni düzene göre, aynı banka içinde tüketici veya konut kredisinin vade ya da faizini değiştirenden yeniden yapılandırma ücreti artık alınamayacak.

Tüketici ve konut kredileri için tahsis ücreti ise 500 lirayı geçemeyecek.

KREDİ KARTINDAN NAKİT ÇEKERKEN ÜCRAT ALINMAYACAK

Yeni yönetmelikle bankalar, istihbarat ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti gibi kalemler ile kredi kartlarından yapılan nakit çekimi için de ekstra ücret talep edemeyecek.

Yönetmelik bu haliyle hayata geçerse, bankaların yıllık üyelik ücreti tahsil etmedikleri bir kredi kartı türünü müşterilerine sunması da zorunlu hale gelecek.

Aylık limiti 5 bin liranın altında olan kredi kartlarının yıllık ücreti ise en fazla 25 lira olabilecek.

Bankalar tüketicilerden kendi hesabına para yatırma veya para çekme işlemlerinden de ücret talep edemeyecek.

HESAP AÇMA VE CÜZDAN YAZDIRMADAN PARA ALINMAYACAK

Yanlış EFT yapandan iade için yalnız Merkez Bankası masrafı istenecek, havale iadelerindeyse hiçbir ücret alınmayacak.

Hesap açma işlemleri ile cüzdan yazdırma işlemleri de yeni dönemde ücretsiz olacak.

Bankalar bir yıl içinde, ücretlerde yüzde 20 ve üzerinde artış öngören değişiklikler için BDDK’nın onayını almak zorunda olacak.

Kredi kartı yeni faiz oranları

Kredi kartı yeni faiz oranlarıKredi kartı faiz oranları değişti. Yeni oranlar resmi olarak açıklandı. Yeni ekstrenizde bu oranları görmediğiniz zaman itiraz etme hakkına sahipsiniz…

Kredi kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Continue Reading “Kredi kartı yeni faiz oranları”

Kredi kartını bilinçsiz kullananlardan mısınız ?

Kredi kartını bilinçsiz kullananlardan mısınız ?Hayatımızın olmazsa olmazları arasına giren, taksit imkanları, nakit avans seçenekleri kazandırdığı puanlar ve kampanyalar ile hayatımıza giren ve çıkmak bilmeyen kredi kartları. Kredi kartınızı bilinçli kullanıyor musunuz?

Kredi kartının bilinçli kullanıldığı zaman hayatı kolaylaştırdığını, fakat bilinçsiz kullananlar açısından aynı durumun söz konusu olmadığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Ali Esgin, araştırmalarının amacının daha çok bireylerin kredi kartı kullanımı konusundaki bilinç düzeylerini ölçmek olduğunu belirtti. Continue Reading “Kredi kartını bilinçsiz kullananlardan mısınız ?”

Dikkat! Habersiz sigortalanmış olabilirsiniz

Bankaların yeni taktiği habersiz sigorta satmak.  Ekstrelerinde süpriz olarak sigorta bedeli kesintisi görenlerin şikayetleri üzerine ekstrelerinize dikkat etmenizin önemini vurgulayan bir haber.. Kart aidatı ve hesap işlem ücretinin üstüne ekstrelerinde kendilerinden habersiz yapılan sigorta bedellerini gören tüketiciler adeta küplere biniyor. Continue Reading “Dikkat! Habersiz sigortalanmış olabilirsiniz”