Eylül ayında işsizlik rakamlarının geçen yıla oranla 1 puan arttı

is-ariyorumTürkiye’de işsizlik oranı, eylülde geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan artarak yüzde 11,3 seviyesinde gerçekleşti.

İŞSİZ SAYISI 3 MİLYON 523 BİN KİŞİ OLDU
Söz konusu dönemde işsiz sayısı, 420 bin kişi artarak 3 milyon 523 bin kişi oldu. Beklenti yüzde 11.4’tü.

TARIM DIŞI İŞSİZLİK ARTTI
Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,3 puanlık artış ile %13,7 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta işsizlik oranı 1,4 puanlık artış ile %19,9 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,1 puanlık artış ile %11,6 olarak gerçekleşti.

İşsizlerin en çok sahip olmak istedikleri meslekler

İşsizlerin en çok sahip olmak istedikleri mesleklerBunca işsizliğe rağmen bu kadar ilginç araştırmalar ve onca boş kadroya rağmen bu kadar işsiz ancak bizim ülkemizde mümkün olabilir ki bunun emsal araştırmalarından biri olan işsizlilerin en çok istediği mesleklerde sadece 795 bin kişi ne iş olsa yaparım diyor…

Türkiye’de 26,1 milyon çalışana karşılık 2 milyon 526 bin işsiz bulunuyor. Bunlardan 2 milyon 319 bini İŞKUR’a kayıtlı. Zaman’ın haberine göre kayıtlı olanların 795 bini, yani her üç işsizden biri, nitelik gerektirmeyen meslek olarak ifade edilen ‘ne iş olsa yaparım’ diyenlerden oluşuyor. Continue Reading “İşsizlerin en çok sahip olmak istedikleri meslekler”

Türkiye G-20’de dünya devlerini geride bıraktı

Türkiye sağladığı büyüme oranıyla dünya devlerini geride bırakarak g-20 zirvesinin çok konuşulan ülkesi oldu.. Türkiye G-20 ülkeleri arasında 2011 yılı 3. çeyrek verilerine göre büyümede yüzde 8,5 büyüme oranıyla Arjantin ve Çin’den sonra 3. sırada yer alan Türkiye, nüfus açısından 11. kişi başına düşen milli gelir sıralamasında da 13. sırada yer alarak Brezilya, Meksika ve Çin’i geride bıraktı. Continue Reading “Türkiye G-20’de dünya devlerini geride bıraktı”

Bankalardan işsiz kalma durumunda 6 ay maaş bağlayan paket!

Küresel kriz adı altında birçok müşteriyi ikna etmeyi başaran bankalar, işinden olma riski bulunanlar ve başka bir kazancı olmayanlara ısrarla işsizlik paketi satıyor.. Bankalar 12 ay boyunca kredi kartından kesilecek belli bir meblağ karşılığında işsiz kalınması durumunda tıpkı İşkur gibi maksimum 6 ay işsizlik maaşı garantisi vermeye başladı. Continue Reading “Bankalardan işsiz kalma durumunda 6 ay maaş bağlayan paket!”

İşsizlik rakamları Şubat 2011

İşsizlik rakamlarında olumlu gidişat göze çarpıyor. Geçen yıla oranla gidişatın iyi olduğu ülkemizde önümüzdeki dönemlerde nasıl bir seyir bizi bekliyor hep beraber göreceğiz… Continue Reading “İşsizlik rakamları Şubat 2011”