2014 Şubat Dolar yükselmeye devam eder mi?

2014 Şubat Dolar yükselmeye devam eder mi?Dolar yükselir mi? Dolar fiyatları düşer mi? Önümüzdeki günlerde Şubat 2014 ayı içerisinde yatırımcısının merak ettiği sorular bunlar. Big Mac endeksine göre dolardaki yükseliş daha bitmedi.

Piyasaların ateşi bir türlü sönmüyor. Kurlar sadece Türkiye’de değil, tüm gelişmekte olan ülkelerde hızla yukarı çıkıyor. Peki bu ne kadar daha böyle sürecek? Big Mac endeksine göre dolardaki yükseliş daha bitmedi.

DOLAR 2.50 LİRAYI GÖRECEK Mİ?
Akşam’ın haberine göre bugün hangi analiste sorarsanız sorun buna kesin cevap verecek kimse bulamazsınız.

ECONOMIST YAYIMLIYOR
Economist dergisi tarafından kullanılan Big Mac endeksinin son verileri yayımlandı. Listede her zaman olduğu gibi Türkiye de var. Peki Big Mac endeksine göre dolar daha yükselecek mi? Cevap evet.

İKİ FARKLI HESAPLAMA VAR
Aslında bunu biraz açmakta fayda var. Big Mac endeksinde iki farklı hesaplama var. İlkinde bir Big Mac üretmek için gerekli tüm malzeme ve işgücünün her ülkede aynı olduğu kabul ediliyor. Bugün Türkiye’de bir satılan Big Mac’in fiyatı 8.50 lira. Yani Dolar kuru olarak 2.26′yı kabul eden endekse göre 3.76 dolar. Fakat ABD’de aynı Big Mac 4.62 dolar. Yani Türk Lirası şu anda dolara karşı yüzde 18.7 değerli durumda. Kurun olması gereken seviye ise 1.84.

TL, YÜZDE 28.2 FAZLA DEĞERLİ
Düzeltilmiş rakamlardan yola çıkarak yapılan hesaplarda ise dolar kurunun çok daha fazla yükselebileceği ortaya çıkıyor. Endekse göre bugün Türk Lirası dolara karşı tüm bu yükselişe rağmen yüzde 28.2 değerli durumda. 2.26′dan hesabımızı yaparsak, Big Mac bize şunu söylüyor: Bu kadar geliriniz varsa dolar kurunun olması gereken seviye 2.26 değil. 2.89.

NASIL HESAPLANIYOR?
BIG MAC maliyetinin dünyanın her yerinde eşit olduğu kabul edilir. Bir örnek ve temsili rakamlarla anlatmaya çalışalım: ABD’de Big Mac’in satış fiyatı 4 dolar olsun. Çin’de ise 8 yuan olduğunu kabul edelim. Bu durumda satın alma gücü paritesi 8/4=2’dir. Bunu gerçek kur olan 1,5 ile karşılaştıralım. (2-1,5)/2= 0,25 olur. Bu durumda yuanın dolara karşı yüzde 25 değerli olduğu söylenebilecektir.

1 DOLAR HER YERDE AYNI MI?
TEORİNİN savunucuları, uzun dönemde her ülkede para birimlerinin alışveriş sepetlerine aynı miktarda mal dolduracak şekilde dengelenmesini bekliyorlar. Fakat kısa vadede hesap yapmak için daha mantıklı olan kişi başı gelire göre düzeltilmiş rakamlara bakmak.

Faizlerin yükselmesi de doların ateşini düşürmedi

Faizlerin yükselmesi de doların ateşini düşürmediTürk Lirasının, Dolar karşısında hızla değer kaybetmesinin önüne geçmek adına Merkez Bankası faiz arttırımına gitti. Gün içinde dolar da düşüşler gözlemlenirken ibre gün sonuna doğru yeniden yukarı yönü gösterdi.

Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı ardından 2,16 seviyesine kadar inen dolar öğleden sonra yükselişe geçti. Merkez Bankası’nın müdahalelerine rağmen dolar bildiğini okumaya devam etti ve saat 14.00 itibariyle 2,24 seviyesini aştı.

Gece yarısı kararlarından sonra sabah güne düşüşle başlayan ve 3 liranın altına düşen Euro da yeniden yükselişe geçti ve tekrar 3 lira üzerinde seyretmeye başladı.

Dolar’ın yükselişi devam edecek mi?

Dolar'ın yükselişi devam edecek mi?Dolar son dönemlerin rekor çıkışını yakaladı. Dolar daha yükselir mi yoksa dolar fiyatları düşer mi? Herkes bu soruların yakın zamanda ki cevabını merak eder oldu.
Dün 2.2120 TL ile tüm zamanların rekorunu kıran dolar bugünü de es geçmedi. Güne yatay seyirle 2.2080 TL’den başlayan dolar ikinci seansta gelen alımlarla birlikte 2.2150 TL ile rekoru yeniledi. Bu rekorla birlikte döviz sepeti de 2,6122 TL ile rekor seviyeyi gördü. Euro cephesinde ise daha yatay bir seyir var. Euro yüzde 0.01 artışla 3,0080 TL’den işlem görüyor. Uzmanlar 21 Ocak’ta Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu’na kadar dolarda rekorların yenilenebileceğine işaret ediyordu. Ekonomistler bu toplantıda Merkez Bankası’ndan kuru düşürmek için faizleri artırmasını beklemiyor. Öte yandan ilk seansta yatay bir seyir izleyen Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ikinci seansa, ilk seans kapanışına göre 48,64 puanlık düşüşle 66.893,99 puandan başlamıştı. Doların rekor kırması ile birlikte borsada düşüş biraz hızlandı, 14:30 itibariyle 66 bin 531 puandan seyrediyor.

ENFLASYONU ETKİLEYECEK

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Burak Saltoğlu doların enflasyon üzerindeki kalıcı etkisinin yüzde 15 olarak hesaplandığını; kurda yüzde 10’luk kalıcı kur artışının enflasyona etkisinin yüzde 1.5 olabileceğini belirtti. “Bu önemli ve olumsuz bir etki” diyen Burak Saltoğlu “Bu çekirdek enflasyona da yansıyabilecektir. Ancak son yaşanan olayların büyüme ve iç talep üzerindeki azaltıcı etkisini muhtemelen gelecek dönemlerde daha fazla hissedebiliriz. İç talep azalması da enflasyon üzerindeki kur baskısını sınırlayabilir.” diye konuştu. Hürriyet’in haberine göre; Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Erhan Aslanoğlu ise Merkez Bankası’nın para politikasını bir miktar daha sıkılaştırmasının kurlardaki baskıyı azaltabileceğini, kurlardaki görece istikrarın da enflasyon beklentilerini frenleyebileceğini belirtti. Aslanoğlu “Bu durum önümüzdeki dönemde piyasadaki faizlerin artışının da önüne geçer. Paradoksal gibi görünebilir ama TCMB’nin faiz artırımı piyasadaki faizlerin aşırı artışını muhtemelen frenleyecektir” diye konuştu.

 

Siyasi gerginliğin ve yurtdışında gelişmekte olan ülkeler aleyhine yaşanan gelişmelerin etkisiyle dolar/TL kuru 2.20 TL’nin üzerine çıkarak 2.2150 TL ile yeni rekor seviyesine ulaşması üreticileri ve sanayicileri de endişelendiriyor. Kağıt üstünde doların artması ihracatta rekabet artışı getirse de ihracatçılar da sürekli dalgalanan kurdan memnun olmadıklarını dile getiriyor. İstanbul İhracatçılar Birliği ve Şekerleme ve Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Zekeriya Mete kurlardaki yükselişin çok göreceli bir mesele olduğunu, kur artışı ile ihracatın artacağı ve ihracatçının çok para kazanacağı inancının doğru olmadığını söyledi. Süt, Et ve Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Murat Yörük kur artışının özellikle yatırımların durması açısından sektörü negatif etkileyeceğini söyledi. Büyük çiftliklerde doluluk oranının yüzde 30-40 seviyesinde bulunduğunu belirten Murat Yörük “Hayvan bulma noktasında sıkıntı yaşayan besici arkadaşlarımız da ithalatla hayvan almak istediğinde nasıl alacak. Euro’nun 3 TL’ye de çıkması da ciddi soru işareti. Şu an kimse hayvan alımı yapamıyor. Herkes önünü görmek istiyor. Hayvan ithalatının açılması gerekiyor ama kur da yüksek” diye konuştu.

Başkan tekrar Barack Obama ve altın yükselişe geçti

ABD’de yapılan seçimler sonrası piyasalar hareketlenmeye başladı. Barack Obama dün yapılan seçimlerin sonucuna göre 4 yıl daha ABD Başkanı olarak görevine devam edecek.. Dolar’da düşüş gözlemlenirken altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Uzmanlar altın ons fiyatının yükselmeye devam edeceğini, altın fiyatının 1800 dolara kadar yükselmesinin beklendiğini belirtti. Continue Reading “Başkan tekrar Barack Obama ve altın yükselişe geçti”

2012 dolar ne olacak?

2012 yılı için dolar tahminleri gelmeye başladı. Başta merkez bankası ve birçok yatırımcının kafaları karıştıran açıklamalarını sadeleştiren ve daha net anlamanızı sağlayacak bir yazı paylaşmak istiyoruz.. 2012 yılında dolar ne olur? Continue Reading “2012 dolar ne olacak?”