Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

Her ay araştırılan açlık sınırı ve yoksulluk sınırı verileri Nisan ayı içinde açıklandı. Buna göre asgari ücretle çelişen bu araştırma bir kez daha gerçekleri gözler önüne seriyor..

Memur-Sen‘den yapılan açıklamaya göre, geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin, aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla, ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırmasının nisan ayı sonuçları açıklandı. Continue Reading “Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı”

Memur-sen yeni açlık sınırını açıkladı

Her ay düzenli olarak yapılan çalışmalar sonucu 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının ne kadar olduğunu açıklayan Memur-Sen Mart 2012 açlık sınırını açıkladı. Memur-Sen çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yaptırdığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının mart ayı sonuçlarını açıkladı. Continue Reading “Memur-sen yeni açlık sınırını açıkladı”

Kamu-Sen Nisan ayı yoksulluk sınırı

yoksullk2525Kamu-Sen Tarafından Nisan ayı için yoksulluk ve açlık sınırı istatistikleri açıklandı. Tek kişinin yoksulluk sınırını bin 475 TL 46 kuruş, 4 kişilik ailenin asgari geçim sınırını ise 2 bin 962 TL 44 kuruş olarak hesapladı.

Araştırmada, Nisan ayında dört kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği biçimde beslenebilmesi için günlük 23 TL 40 kuruş harcama yapması gerektiği belirtildi.

Ailenin aylık gıda harcamasının 701 TL 91 kuruş olduğu kaydedilen araştırmaya göre, Türkiye İstatistik Kurumu verilerindeki konut giderleri bir memurun Nisan ayı maaşının yüzde 35,33’üne denk geldi. Continue Reading “Kamu-Sen Nisan ayı yoksulluk sınırı”

Açlık sınırı ne kadar oldu?

aclik-siniri-2525Ülkemizde asgari ücretin açlık sınırırın altında olduğu gerçeği bir kez daha karşımıza çıktı. Bir asgari ücretin 620 TL den başladığını düşünürsek açıklanan bu rakamlar gerçekten ürkütücü. Açlık sınırının altında sürünen insanlar varken milyarlarca maaş alıp hala isyan eden insanları gördüğümüz bu ülkede bakın açlık sınırı ne kadar? Türk-İş’ten yapılan yazılı açıklamada, konfederasyon tarafından yapılan açlık, yoksulluk sınırı araştırmasına yer verildi. Ekonomide yaşanan kriz ve yaygınlaşan işsizlikle birlikte dar ve sabit gelirli yoksul bireylerin geçim koşullarının daha da ağırlaştığı öne sürülen açıklamada, Türkiye’de milyonlarca ailenin sağlıklı beslenemediği, insan onurunun gerektirdiği yaşama koşullarından uzak geçim mücadelesi verdiği savunuldu. Continue Reading “Açlık sınırı ne kadar oldu?”