2014 yılında elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı?

2014 yılında elektrik ve doğalgaza zam yapılacak mı?2014 yılı zamları bir bir ortaya çıkmaya başlarkan. Elektrik ve doğalgaz zamlarına ilişkin dikkat çekici bir iddaa ortaya çıktı. 2014 Nisan ayında elektrik ve doğalgaz zam mı kapıda mı? Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Önder Karaduman, dolardaki artışa dikkat çekerek, zamların kaçınılmaz olduğunu belirtti.

“BÜYÜK BİR BORÇ BİRİKTİ”

CNBC-E’ye konuşan Karaduman şunları söyledi: “Elektrikteki temel girdi maliyetlerini artıran dışarıdan alınan doğalgaz ve kömür. Elektriğin yarısına yakın kısmını doğalgazdan elde ediyorsak doğalgaz girdisi ve onun maliyetleri önemli. Dolardaki artış ciddi bir maliyet getirdi. Yerel seçimlerin bitimine kadar bir zam yapılmayacak . Ama BOTAŞ’ın üzerinde büyük bir borç birikmiş vaziyette. Seçimden sonra elektrik fiyatlarına aksettirmek gerekecek.

ARKA ARKAYA GELECEK

Doğalgaz fiyatlarına yüzde 20-25 civarında zam yapılması zaruriyeti var ama hükümetin bu kadar ağır zam yapacağını zannetmiyorum. Tahminim yüzde10-15 civarında zam yapılacaktır. Bu elektriğe yüzde 8-10 civarında maliyet getirecek. Bu kaçınılmaz. Nisan ayında zamlar arka arkaya gelecek”