E-vize uygulaması başlıyor! E-vize nedir?

E-vize uygulaması başlıyor! E-vize nedir?Yurtdışından yabancıların daha kolay ülkemize gelebilmeleri ve vize işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlayan e-vize uygulamasında sona gelindi. Vize işlemlerinde birçok problemle karşılaşan yabancı turistlerin, bu durumdan şikayetlerini azaltmak adına teknolojiden faydalanmaya başlayan Dışişleri Bakanlığı e-vize uygulamasını devreye sokuyor. Peki e-vize nedir?

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Bilişim Zirvesi 2012’nin açılışında yaptığı konuşmada, bilişim sektörüne yoğun ilgisi olduğunu, hatta Bakanlıkta “bilişimci” olarak bilindiğini kaydetti.

“BİLGİSAYARLARIMIZ, AKILLI TELEFONLARIMIZ ÖNEMLİ”

Bilişimle ilgili birçok çalışmasının olduğunu ifade eden Koru, “Dışişleri Bakanlığı hem merkez hem de yurtdışı teşkilatında bilişim anlamında önemli bir yere geldi. Bizim yurtdışında 204 temsilciliğimiz var. Japonya’dan Güney Amerika’ya, Kanada’dan Yeni Zelanda’ya kadar pek çok ülkede temsil ediliyoruz. 24 saat bazlı çalışmalarımız oluyor. Bu yüzden masaüstü bilgisayarlarımız, tabletlerimiz ve akıllı telefonlarımız bizler için çok önemli” diye konuştu.

İNTERNETTEN VİZE ALINABİLECEK

e-vize uygulamasıyla ilgili de bilgi veren Koru, şunları söyledi:
“e-vize ilgili çalışmamız tamamlanmak üzere. Önümüzdeki yılın ilk ayında yurtdışındaki yabancıların e-vizeyle Türkiye’ye gelmeleri mümkün olabilecek. Bunun altyapısın kurduk. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte yaptığımız bir proje. Ödemeler ve vize harçları elektronik ortamda internet üzerinden yapılacak. Yabancılar vizelerini evlerinden, ofislerinden alacaklar.Bunlarla ilgili altyapıda belli şartlar var. O şartları taşıyan yabancılar e-vize alabilecek. Milyonlarca insan e-vize için başvurabilecek. Yurtdışı temsilciliklerimiz için de çok kolaylaştırıcı bir hamle olacağını düşünüyorum. Ocak ayında bunun lansmanını yapacağız.”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir