E-ticaret cüroları durdurak bilmiyor!

E-ticaret’in ülkemizde bu kadar hızlı gelişeceğini kimsenin tahmin edemediğini, e-ticaret ile meşgul olan herkes biliyor. 2003 yılında 260 milyon TL cüro yapan e-ticaret sektörü bu yıl 20 milyar TL cüro yapınca E-ticaret’in cürosunun %52 arttığı ve önümüzdeki yıl 25 milyar TL cüro beklendiğini bildirmek isteriz…

E-ticaret cüroları %52 arttı

E-ticaret ve banka kartı kullanımı, bu yılın ilk 9 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 52 oranında arttı.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) desteğiyle gerçekleştirilen “4. Cardist Fuarı ve Zirvesi“nde 2011 yılı ilk 9 aylık e-ticaret kullanım verileri ve banka kartı kullanım verileri açıklandı.

BKM verilerine göre, 2011′in ilk 9 aylık döneminde kredi kartları ile e-ticaret sitelerinden yapılan harcamalara bakıldığında, hizmet sektörü başı çekiyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 69 oranında artan hizmet sektörü cirosu 2 milyar 233 milyon 530 bin liraya ulaştı. Hizmet sektörü harcamaları ilk sırada gelirken, bu sektör içerisinde yer alan vergi ödemeleri de kredi kartı ile evden yapılmış oldu.

Büyüme devam ediyor

Havayollarının cirosunda ise 2010 yılının ilk 9 aylık dönemi ile kıyaslandığında yüzde 57 oranında artışla 2 milyar 13 milyon 9 bin liraya, elektronik eşya ve bilgisayar cirosu da 1 milyar 544 milyon 39 bin liraya yükseldi.

BKM Genel Müdürü Soner Canko, eylül ayı sonu itibariyle yerli ve yabancı kredi kartı ile farklı e-ticaret sitelerinden yapılan harcamaların cirosunun, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 52 oranında artarak 16 milyar 971 milyon 250 bin liraya ulaştığını, aynı dönemde gerçekleşen işlem adedinin ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 37 artarak 91 milyon 735 bin 485 adedi bulduğunu bildirdi.

Türkiye’de her 5 kişiden birinin internet üzerinden alışveriş yaptığını ifade eden Canko, Türkiye’de e-ticaret cirolarındaki artışın birçok uluslararası finans kuruluşu tarafından ilgiyle izlendiğini vurguladı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir